Rozmowa w pracy

Czy łatwo jest zmienić pracę po 45. roku życia w Polsce?

20.09.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Niechęć pracodawców do ochrony przedemerytalnej, gorsza znajomość języków obcych czy najnowszych technologii – to w opinii wielu pracowników największe przeszkody w zmianie pracy na dojrzałym etapie zawodowego życia. Dodatkowo obawiają się, że w przypadku pogorszenia koniunktury będą pierwszymi kandydatami do zwolnienia.

Okazuje się  jednak, że sytuacja na rynku pracy zmienia się. Liczba ogłoszeń na OLX Praca skierowanych do osób 50+ zwiększa się z miesiąca na miesiąc, a przeprowadzone badanie pokazuje, że pracodawcy coraz bardziej doceniają „silversów”.

Osoby zbliżające się do wieku ochrony przedemerytalnej mają duże poczucie zagrożenia na rynku pracy i raczej niechętnie myślą o jej zmianie. Wśród tych, którzy aktualnie nie pracują, aż 68 proc. deklaruje, że znalezienie pracy przez osoby dojrzałe jest trudne.

Czy łatwo zmienić pracę w wieku 50+?

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Minds&Roses i OLX Praca. Ale jednocześnie coraz więcej pracodawców życzliwie patrzy na starszych pracowników. W ich opinii „silversi” są bardziej lojalni wobec firmy, nie mają wygórowanych oczekiwań odnośnie awansu albo podwyżek, są dyspozycyjni, sumienni i zaangażowani w swoją pracę. 

Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników. Również tych, którzy już przeszli na emeryturę. Potencjalnie te rekrutacje będą inne: proces zachęty do zmiany pracy a proces namawiania do powrotu na rynek pracy bardzo się od siebie różnią. Dlatego już teraz warto rozmawiać z pracownikami przechodzącymi na emeryturę o tym, jak nasza organizacja wspiera silversów. Co musiałoby się stać, aby zostali? Czego potrzebują? A co było dla nich trudne?

– mówi Piotr Chwiedziewicz Growth Manager w OLX Praca.

Swoje miejsce na rynku pracy znajdują nie tylko wysoko wykwalifikowani pracownicy (np. lekarze, prawnicy, księgowi), ale także osoby pracujące w sektorach, gdzie coraz trudniej o udaną rekrutację (szkolnictwo, logistyka, transport, pielęgniarstwo). Wśród ogłoszeń dla osób 50+ na OLX Praca, najwięcej ofert jest w gastronomii oraz dla zawodowych kierowców. W dalszej kolejności ogłoszenia z sektora handlu i produkcji. Ale pojawiają się także propozycje pracy w branży IT (tester aplikacji mobilnych, technik-wdrożeniowiec IT). 

Myśląc o osobach 50+ czy 60+ musimy wyzbyć się stereotypów i stygmatyzacji przedstawicieli tej najszybciej rosnącej grupy wiekowej. Współcześni seniorzy nie są wykluczeni cyfrowo (obecnie ok. 3/4 używa internetu, połowa robi w nim zakupy lub korzysta z bankowości elektronicznej). To pierwsze pokolenie osób, które było aktywne na rynku pracy w okresie transformacji ustrojowej i nadal chce korzystać z dobrodziejstw jej skutków. Silversi mają większą uważność względem własnej sytuacji materialnej oraz myślą o swoich potrzebach i pragnieniach, są zdrowsi, bardziej aktywni, więcej podróżują

– dodaje Piotr Chwiedziewicz z OLX Praca.

Wg danych GUS, polskie społeczeństwo systematycznie się starzeje, a rynek pracy będzie musiał odpowiedzieć na związane z tym wyzwania. Tworzenie miejsc pracy dla „silversów” to także szansa na uniknięcie luki kompetencyjnej w zespołach, czyli ryzyka związanego z przejściem na emeryturę zbyt dużej liczby pracowników. Zdaniem ekspertów, połączenie doświadczenia „silversów” z kompetencjami technologicznymi młodszych pracowników to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej strony ogromna szansa rozwoju dla organizacji i biznesu. 

 Badanie „Srebrne talenty. Wykorzystanie potencjału pokolenia silver” przeprowadzono na próbie 1000 osób w wieku 50+, z podziałem na grupy w wieku przed okresem ochronnym, w wieku ochronnym oraz na emeryturze. Pełny dokument dostępny jest na Zawodowo OLX oraz został załączony do niniejszej wiadomości.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA