banknoty stuzłotowe

Członek RPP: W grudniu podwyżki stóp procentowych nie będzie

02.12.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W grudniu podwyżek stóp procentowych nie będzie, ponieważ w ostatnim czasie nie było nowych informacji, które mogłyby być powodem takiej decyzji – twierdzi członek Rady Polityki Pieniężnej Wiesław Janczyk. Jego zdaniem „nic nie wskazuje obecnie na konieczność uruchomienia kolejnego cyklu podwyżek„.

W mojej ocenie, w ciągu ostatnich tygodni nie napłynęły informacje, które skłaniałyby do wznowienia podwyżek stóp w grudniu, ale to Rada, jako ciało kolegialne, będzie podejmować decyzje 

– powiedział Janczyk w rozmowie z SuperBiznes.

Jego zdaniem obecny poziom stóp, przy informacjach jakie dzisiaj posiadamy, wydaje się właściwy.

Co do przyszłych decyzji, to, jak dotychczas, będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp 

– zapowiedział Janczyk.

O wprowadzeniu polityki akomodacyjnej zadecydują czynniki zewnętrzne, związane z kształtowaniem się rynku energii i sytuacją geopolityczną.

Oszacowanie dobrego momentu na zwrot i obniżenie stopy referencyjnej będzie musiało mieć wyraźne przesłanki. W moim odczuciu będą one zewnętrzne i będą pochodzić z rynków energii oraz dyplomacji związanej z zakończeniem konfliktu za naszą wschodnią granicą 

– stwierdził Janczyk.

Za mało prawdopodobną uznał też perspektywę wystąpienia stagflacji w Polsce.

Obecny poziom stóp jest optymalny

Iwona Duda, także członek RPP, także twierdzi, że biorąc pod uwagę dostępne dane i prognozy, obecny poziom stóp procentowych należy uznać za optymalny. Jej zdaniem dotychczasowe podwyżki stóp działają, jednak ich wpływ nie jest jeszcze do końca widoczny, bo zajmuje to kilka kwartałów.

Ponadto uważa, że dalsze podwyżki mogłyby prowadzić do zduszenia gospodarki. W tej chwili już widać stopniowe osłabianie się koniunktury gospodarczej, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Silne zacieśnianie polityki pieniężnej za granicą będzie też miało wpływ na to, co będzie się działo w Polsce. Działania głównych banków centralnych powinny ograniczać presję inflacyjną w skali ogólnoświatowej 

– stwierdziła.

Po raz pierwszy RPP podwyższyła stopy procentowe w październiku 2021 roku. Następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września 2022. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1 do 6,75 proc. W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.

MD/ISBNews

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA