Co siódmy pracownik w Polsce doświadczył mobbingu. Większość woli jednak zmienić pracę niż walczyć

01.10.2025
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Aż 15% pracowników w Polsce doświadczyło mobbingu – pokazuje raport Koalicji Bezpieczni w Pracy z 2025 roku. Świadomość zjawiska rośnie, ale firmy wciąż brakuje polityk antymobbingowych. Kobiety zgłaszają mobbing częściej, a pracownicy wolą zmieniać pracę niż walczyć. Czy nowelizacja Kodeksu pracy zmieni sytuację?

Świadomość mobbingu rośnie, ale nierówno

Badanie SW Research dla Koalicji Bezpieczni w Pracy z czerwca-lipca 2025 roku (1019 pracowników, 246 menedżerów) pokazuje, że 79% zarządzających i 69% pracowników zna pojęcie mobbingu. W porównaniu do 2019 roku świadomość kadry wzrosła, ale wśród pracowników spadła (nieznajomość z 16% do 31%).

Zjawisko mobbingu wydaje się dość powszechne. Ponad 80 proc. ankietowanych wskazało, że z tym terminem się spotkało.

– mówi Katarzyna Petrusiewicz, wskazując na powszechność problemu, członkini zarządu Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Mobbing definiowany jest jako uporczywe nękanie, z hierarchią (przełożony nad podwładnym) w 25% przypadków, ale też między równorzędnymi.

Kobiety częściej zgłaszają mobbing

15% pracowników (co siódmy) doświadczyło mobbingu, z wyższym odsetkiem wśród kobiet (16% vs. 13% mężczyzn). 19% było świadkami. Menedżerowie (14%) też zgłaszają mobbing, a 37% otrzymało zgłoszenia od podwładnych.

Co siódmy pracownik deklaruje, że mobbingu doświadczył. Dużo większą tendencję do zgłaszania zdarzeń mobbingowych mają kobiety.

– podkreśla Katarzyna Petrusiewicz, członkini zarządu Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Mobbing obniża motywację, powoduje stres i problemy zdrowotne. 10% pracowników zmienia pracę zamiast walczyć o prawa.

Firmy bez polityk antymobbingowych

37% pracowników potwierdza politykę antymobbingową, 39% nie wie o jej istnieniu. Tylko 29% widzi działania przeciwdziałające mobbingowi i stresowi. Menedżerowie oceniają firmy pozytywniej (ponad 50% ma procedury). Rozmowy o zagrożeniach spadły z 37% do 28% od 2019 roku.

W kwestii działań antymobbingowych w polskich firmach wydaje się, że wciąż jeszcze mamy dużo do zrobienia.

– mówi Katarzyna Petrusiewicz, wskazując na brak komunikacji, członkini zarządu Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Szkolenia głównie dla menedżerów – potrzeba ich dla wszystkich pracowników.

Nowelizacja Kodeksu pracy

Procedowana nowelizacja Kodeksu pracy zobowiąże firmy do przeciwdziałania mobbingowi, z precyzyjniejszą definicją (przykłady: poniżanie, izolowanie). Pracownicy uprawdopodobnią zdarzenie, a pracodawca udowodni brak mobbingu.

Definicja jest na tyle niejasna, że wiele zjawisk określają jako mobbingujące.

– wyjaśnia Katarzyna Petrusiewicz, członkini zarządu Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Obecne przepisy słabo chronią ofiary – ciężar dowodu leży na pracowniku, co zniechęca do zgłaszania (brak świadków, e-maili).

Przyszłość walki z mobbingiem

Zmiany mogą uprościć dochodzenie roszczeń, ale wymagają doprecyzowania, by uniknąć nadużyć. Firmy muszą wdrożyć procedury i szkolenia dla wszystkich.

Pracownicy oczekują konkretnych działań i efektów w codziennej pracy.

– podsumowuje Katarzyna Petrusiewicz, członkini zarządu Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA