Bydgoska Pesa z największym kontraktem w historii. Dostarczy Rumunii 62 pociągi

30.10.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Pesa Bydgoszcz wygrała kolejny przetarg na rynku rumuńskim. Tym razem dostarczy 62 nowe pociągi o wartości ok. 3 miliardów złotych. Będzie to zarazem największy kontrakt w historii firmy.

To nie pierwszy sukces polskiej spółki w Rumunii. We wrześniu Pesa pokonała m.in. Siemens i Alstom w zorganizowanym przez rządową agencję rozwoju kolei ARF przetargu na dostawy 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla połączeń Inter-Regio. Umowa na dostawy warte 1,2 mld złotych czeka jeszcze na podpisanie.

Dziś (30 października) zapadła decyzja dotycząca jeszcze większego przetargu. Dotyczy on dostawy w 62 elektrycznych regionalnych zespołów trakcyjnych z utrzymaniem na 15 lat i opcją na kolejne 15 lat. Zwycięstwo przypadło bydgoskiej Pesie.

Największy kontrakt w historii Pesy

Jak poinformowała agencja ARF, Pesa została zwycięzcą przetargu we wszystkich trzech partiach. Wartość szacunkowa projektu wynosi od 3,237 do 4,150 mld lei netto – to oznacza od 2,9 do aż 4,15 mld złotych.

Jak informuje „Rynek Kolejowy”, jest to jednocześnie największy kontrakt w dotychczasowej działalności bydgoskiego producenta, po dostawie 186 tramwajów Swing dla Warszawy. To tłumaczy, dlaczego Pesa przygotowuje największe w swojej historii inwestycje, na które otrzyma od Polskiego Funduszu Rozwoju pół miliarda złotych.

Zamówienia elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Rumuńskich to kolejny, ważny krok w realizacji Strategii Pesa 2030+ w kontekście ekspansji zagranicznej. To kolejny kraj Trójmorza, do którego dostarczymy nasze pojazdy i będziemy tworzyć lokalne centra utrzymaniowe. Zwiększanie obecności Pesy w tym rejonie to także jeden z elementów przygotowań do zaoferowania pojazdów klasy high-speed dla linii realizowanych w ramach Via Baltica”

– powiedział „Rynkowi Kolejowemu” Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy.

Pociągi i zaplecza dla trzech regionów

Agencja Reformy Kolejnictwa to rządowa instytucja w Rumunii, która centralnie kupuje tabor, a także organizuje i finansuje przewozy pasażerskie w Rumunii (w ramach umów PSO). Przetarg na zakup 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla połączeń regionalnych (RE-R) obejmuje przewozy dla trzech regionów: Bukareszt, Cluj, Iasi.

Jak dowiedział się „Rynek kolejowy”, Pesa w ramach kontraktu, którego celem jest utrzymanie jednostek, wybuduje na terenie nieruchomości kolejowych trzy nowoczesne obiekty prowadzenia utrzymania dla wszystkich 62 zespołów trakcyjnych. W

MD/źródło: Rynek-kolejowy.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA