Budowanie suwerenności technologicznej Polski. O tym dyskutowano na konferencji na Jasnej Górze
Na Jasnej Górze podczas konferencji „Budowanie suwerenności technologicznej Polski” rozmawiano o wykorzystaniu technologii w tworzeniu niezależności Polski. W wydarzeniu udział wziął sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Lewandowski oraz płk Mariusz Chmielewski z MON, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli także przedstawiciele branży IT. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
W Panelu udział wzięli, prócz wymienionych wyżej, także: Adam Bugajczyk, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w KGHM Polska Miedź S.A., Łukasz Hołubowski, członek rady nadzorczej mPay, David Musiał z Milagro DRI-Digital Risk Intelligence, firmy zapewniającej bezpieczeństwo w transformacji cyfrowej, Michał Pariaszewski z Poczty Polskiej oraz Krzysztof Dyka z ComCERT S.A. spółki zajmującej cyberbezpieczeństwem.
Dyskusję poprowadził Maksymilian Wysocki, redaktor zarządzający portalu wGospodarce.pl. Uczestników zapytano o najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem cyfryzacji w naszym kraju, wzywania przed którymi stoi Polska oraz o bezpieczeństwo cyfrowe kraju.
Przede wszystkim powinniśmy wyjść od słowa suwerenność, czyli samowładność i całowładność (…) Suweren, czyli naród w republice, powinien sprawować władzę nad sprawami dotyczącymi kraju. Aby tak się działo, należy zapewnić niezbędne narzędzia,w tym technologiczne. Jeśli będziemy polegać na narzędziach dostarczanych przez inne kraje i obce korporacje, trudno będzie mówić o suwerenności. Powinniśmy budować własne technologie, ponieważ mamy wiele talentu, zasoby, a także spółki skarbu państwa, będące elementem budowy polityki rozwojowej. Wspierają one rozwój technologiczny w każdym aspekcie. Rewolucja cyfrowa w której się obecnie znajdujemy, stwarza zarówno szanse, jak i zagrożenia.
– powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski na początku dyskusji. Zwrócił także uwagę na to, że kwestia bezpieczeństwa cyfrowego jest blisko związana z przemysłem high tech:
Jestem przekonany, że powinniśmy postawić na produkcje różnych części łańcucha, jeśli chodzi o tworzenie nowych technologii, postawić na fabryki, nawet prostych elementów. Jestem przekonany, że rozwój gospodarki musi się przede wszystkim, rozwijać wokół przemysłu ciężkiego, ale także jeśli chodzi o przemysł elektroniczny, on jest w pewnym sensie ciężki, bo jest twardy, namacalny. Gospodarka musi się rozwijać integralnie, żeby nie doszło do sytuacji, gdzie obracamy tylko prawami autorskimi
Z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej w spotkaniu wziął udział płk. Mariusz Chmielewski:
Wyzwania związane z suwerennością Polski w procesie cyfryzacji są ogromne, ponieważ adwersarz, którego widzimy wokoło jest bardzo aktywny. Budujemy nowe zdolności sił zbrojnych, to angażuje ogromne zasoby i aktualizuje obecne. Angażowane są bardzo duże zasoby ludzkie, czasowe i zarządcze w tym procesie
W trakcie dyskusji podkreślano konieczność szkolenia przyszłych ekspertów, którzy często migrują za granicę oraz edukowanie społeczeństwa. Zwrócono uwagę także na szczególną rolę rządu i współpracy podległych mu organów w tej dziedzinie. Powołano się tu na państwa najbardziej rozwinięte cyfrowo: USA, Chiny, Chiny, Francje i Izrael.
Nad konferencją czuwali organizatorzy: Tygodnik Niedziela i Fundacja Instytut Mediów.
MD