Białoruś otwiera drzwi dla 150 tys. imigrantów z Pakistanu
W kwietniu w Mińsku odbyło się spotkanie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki z premierem Pakistanu Shehbazem Sharifem, które zaowocowało zaskakującą deklaracją. Białoruś, zmagająca się z niedoborem siły roboczej, planuje przyjąć od 100 do 150 tysięcy pakistańskich pracowników. Czy zostaną wykorzystani do destabilizowania granicy z Polską?
150 tys. pracowników z Pakistanu
Jak poinformowała białoruska agencja BelTA, Łukaszenko podkreślił znaczenie współpracy z Pakistanem w kwestii zasobów ludzkich.
Ustaliliśmy, że zrobimy wszystko, aby nasi pakistańscy przyjaciele, robotnicy, rolnicy, intelektualiści i wszyscy, którzy chcą pracować na Białorusi, mogli to zrobić. Zapewnimy im niezbędne wsparcie
– stwierdził dyktator.
Dodał również: „Ustaliliśmy także, że opracujemy konkretny mechanizm, który pomoże Pakistańczykom znaleźć pracę na Białorusi. Bardzo potrzebujemy ich pomocy”.
W ramach porozumienia planowane jest uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego między Islamabadą a Mińskiem, co ma ułatwić przemieszczanie się migrantów oraz zacieśnić kontakty biznesowe i humanitarne.
Jeśli szybko uruchomimy połączenia lotnicze między Islamabadem a Mińskiem, jestem przekonany, że osiągniemy znaczący postęp. Co więcej, jeśli sprowadzimy zasoby ludzkie z Pakistanu na Białoruś (a zrobimy to), ludzie będą potrzebować szybkiego transportu lotniczego. Jesteśmy gotowi pracować w tym kierunku
– powiedział Łukaszenko.
Premier Sharif z entuzjazmem przyjął propozycję, określając ją jako „prawdziwy dar”.
Pozwólcie mi podziękować z głębi serca, w imieniu całej delegacji i narodu Pakistanu, za waszą hojną ofertę i zaproszenie ponad 100 tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników z Pakistanu do pracy na Białorusi. Uwierzcie mi, ta oferta uczyniła mój dzień lepszym
– stwierdził.
Współpraca Mińska i Islamabadu
Decyzja o sprowadzeniu tak dużej liczby migrantów zarobkowych wynika z poważnych problemów gospodarczych Białorusi. Jak donosi Radio Free Europe, w kraju zgłoszono ponad 198 tysięcy wakatów, co wskazuje na głęboki kryzys na rynku pracy. Sankcje nałożone przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone po sfałszowanych wyborach w 2020 roku oraz brutalnym tłumieniu protestów znacząco osłabiły białoruską gospodarkę. Izolacja międzynarodowa Łukaszenki, który pozostaje prezydentem nieuznawanym przez Zachód, zmusza go do szukania nowych sojuszników, takich jak Pakistan.
Łukaszenko ma ponadto długą historię wykorzystywania kwestii migracyjnych do celów politycznych. W ostatnich Białoruś wykorzystywała imigrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej – w tym z Pakistanu – do destabilizacji granicy z Polską, Litwą i Łotwą. Czy imigranci z Pakistanu będą wykorzystywani do tych samych celów?
Dla Pakistanu, kraju o populacji przekraczającej 240 milionów, eksport siły roboczej może być sposobem na zmniejszenie bezrobocia i zwiększenie przekazów pieniężnych od migrantów. Premier Sharif podkreślił kwalifikacje pakistańskich pracowników, wskazując, że są oni „certyfikowani zgodnie z międzynarodowymi standardami”. Pakistan ma doświadczenie w wysyłaniu pracowników za granicę, szczególnie do krajów Zatoki Perskiej, jednak współpraca z Białorusią – krajem o niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej – może wiązać się z ryzykami dla migrantów.
Źródła: Radio Free Europe