Auta na rynku wtórnym nie tylko znacznie droższe, ale też starsze
8 grudnia 2021
Kamil Śliwiński

Auta na rynku wtórnym nie tylko znacznie droższe, ale też starsze

Problemy branży motoryzacyjnej wywołane niedoborem komponentów odbijają się także na rynku aut używanych. Pomimo rosnącego importu ceny samochodów z drugiej ręki rosną w morderczym tempie.

W listopadzie tego roku w Polsce zarejestrowano ponad 73,3 tys. używanych aut sprowadzonych z zagranicy, co stanowi wzrost o 15,4 proc. względem poprzedniego roku. Jest to jednak wciąż mniej (o 3,2 proc.) niż w ostatnim roku przed pandemią. W ciągu jedenastu miesięcy tego roku do Polski przybyło 869,7 tys. używanych samochodów – to aż 12 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 roku.

Pomimo zwiększającego się popytu, na rynku wciąż występuje niedobór podaży. Używanych samochodów ściągnięto w tym roku znacznie więcej niż w zeszłym, ale nadal aż o 7 proc. mniej niż w 2019.

Ten niedobór na rynku wywołuje dwa zjawiska – nie tylko rosną ceny używanych samochodów, ale także ich średni wiek. Przeciętnie samochód sprowadzany do naszego kraju liczy już 12 lat i 5 miesięcy. Średnia dla aut z silnikami benzynowymi jest jeszcze wyższa i wynosi aż 13 i pół roku.

W listopadzie tego roku padł także rekord, jeśli chodzi o medianę cen aut na rynku wtórnym. Wyniosła ona 22,5 tys. zł – o 3,5 tys. zł więcej niż przed rokiem.

KŚ/źródło: PAP