Javier Milei

Argentyński Kongres zgodził się na ultraliberalną terapię szokową Javiera Milei

09.05.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Aż 48,3 proc. mieszkańców Argentyny żyje obecnie w biedzie, a w tym roku ceny mają wzrosnąć w tym kraju jeszcze o 250 proc. Prognozowany spadek wartości realnego PKB wynosi 2,8 proc. Katastrofalny stan argentyńskiej gospodarki może być powodem, dlaczego tamtejszy kongres zgodził się na „terapię szokową” prezydenta Javiera Milei.

30 kwietnia argentyński Kongres zaakceptował ustawę deregulującą gospodarkę Argentyny – tzw. Prawo podstaw (Ley de basos). Pozostała jeszcze aprobata Senatu – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nowa ustawa zawiera 232 artykuły i jest zmodyfikowanym projektem odrzuconej w lutym tzw. „ustawy omnibusowej” zawierającej 644 artykuły. Ustawa ma za zadanie dogłębne przemodelowanie gospodarki Argentyny.

Najbardziej kontrowersyjne pozostaje ustanowienie stanu nadzwyczajnego i przyznanie prezydentowi – Javierowi Milei – uprawnień ustawodawczych na jeden rok.

– czytamy w tygodniku.

Inne ważne zmiany dotyczą sprywatyzowania kilkunastu spółek państwowych, w tym linii lotniczej Aerolíneas Argentinas i przedsiębiorstwa wodociągowego Agua y Saneamientos oraz stworzenia zachęt do napływu dużych inwestycji, m.in. w postaci 30-letnich zwolnień podatkowych.

Narzędzie to osłabi pozycję lokalnych MŚP. Wiele obaw rodzi również reforma prawa pracy oraz emerytur.

– oceniają eksperci PIE.

Terapia szokowa

Istotnym celem Milei jest osiągnięcie równowagi makroekonomicznej. Skupiono się na uzyskaniu nadwyżki budżetowej w wysokości 2 proc. PKB w 2024 r. (z -2,9 proc. PKB w 2023 r.) oraz całkowitego ograniczenia finansowania monetarnego przez bank centralny. Oznacza to największe w historii Argentyny cięcia budżetowe. Najbardziej obniżono uznaniowe transfery kapitałowe do prowincji (spadek o 98,4 proc.) – w 2023 r. była to kwota w wysokości ok. 1,9 mld USD, które wydawano na inwestycje lokalne i wydatki bieżące.

Zmniejszono też środki przyznane na roboty publiczne bez finansowania zagranicznego (spadek o 82,5 proc.), finansowanie kosztów administracyjnych (do końca marca pracę w sektorze publicznym straciło 9 tys. osób i kolejne 15 tys. jest zagrożonych utratą pracy) oraz dotacje na energię i transport. Silny sprzeciw społeczny wywołał tegoroczny budżet przeznaczony dla szkolnictwa wyższego, w którym przyznano finansowanie takie samo jak rok wcześniej bez uwzględnienia 133,5 proc. inflacji w 2023 r. (dane MFW).

Od stycznia nie obowiązuje również kontrola cen, w tym na produkty podstawowe. Jedyny wzrost wydatków dotyczył transferów dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji (program Tramitar la Asignación Universal por Hijo) i zwiększenie o 50 proc. programu bonów żywnościowych (program Tarjeta).

Widocznym efektem działań Milei jest obniżająca się inflacja – w odniesieniu do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły w grudniu 2023 r. o 25,5 proc., a w marcu już o 11 proc. Prognozy MFW nie są jednak optymistyczne. W 2024 r. wzrost gospodarczy Argentyny ma wynieść -2,8 proc. Bezrobocie ma wzrosnąć z 6,6 proc. w 2023 r. do 8 proc. w 2024 r. Natomiast zapowiadana inflacja w ujęciu rocznym może sięgnąć nawet 250 proc. Jednocześnie notowany jest znaczny – o 3,4 pkt. proc. – wzrost ubóstwa. We wrześniu 2023 r. udział ludności żyjącej w biedzie wynosił 44,9 proc., natomiast w marcu 2024 r. już 48,3 proc. Poprawa sytuacji gospodarczej ma nastąpić dopiero w 2025 r. – prognozowany na ten rok wzrost PKB ma wynieść 5 proc., a inflacja spadnie do 59,6 proc.

– czytamy w Tygodniku.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA