Kobieta udziela wywiadu na tle logo forum ekonomicznego.

Zmiana warty. Młodzi na Europejskim Kongresie Samorządowym w Mikołajkach

07.03.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W trakcie VIII Europejskiego Kongresu Samorządowego i Mikołajkach na korytarzach Hotelu Gołebiewskiego przewijało się bardzo wiele twarzy. Byli to przybyli na EKS studenci, młodzieżowi radni i młodzi samorządowcy. Przyszli liderzy byli nie tylko biernymi, ale częstokroć także czynnymi uczestnikami kongresu.

Zmiana warty

Drugiego dnia Kongresu odbyła się debata poświęcona młodemu pokoleniu w polityce. Uczestniczyli w niej Magid Magid – dyrektor Union of Justice, Robert Waraksa – burmistrz Olsztynka; Viktor Németh – burmistrz Miasta Vráble, Ludmyla Kindrat – analityk w Zespole Europejskich Młodych Naukowców (PEYR) i Piotr Wasilewski – prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap. W roli moderatora wystąpił Damian Fiet, współzałożyciel Just PR.

W trakcie panelu dyskutowano o wyzwaniach i problemach, które dotyczą młodego pokolenia działaczy politycznych i samorządowych.

Według Magid Magid, nastąpiła wyraźna zmiana pokoleniowa. Młodzi politycy stali się bardziej odważni i zaangażowani, co zmieniło w jaki sposób są postrzegani w polityce. Zwrócił jednak uwagę na wciąż istniejący problem nepotyzmu, któremu zaradzić może wyłącznie edukacja.

Z kolei wg Roberta Waraksy, młodzież nie ma jak wejść w świat samorządów. Dlatego należy im to umożliwić, a także wysłuchać ich opinii.

Według Piotra Wasilewski obecnie zdominowany przez osoby starsze świat polityki za kilka lat w końcu ustąpi młodzieży. Zwrócił uwagę, że już teraz jest ich w polityce coraz więcej, wciąż nie są jednak na stanowiskach decyzyjnych. Jego zdaniem problem stanowi też sama postawa części młodych, którzy są niezdyscyplinowani i roszczeniowi.

Dialog z młodzieżą

Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej w trakcie Kongresu przedstawiał działania rządu wspierające młodzież: 

Najważniejszym wydarzeniem było powołanie rady dialogu z młodym pokoleniem w 2019, czyli pierwszego w historii Polski organu stałego, systemowego dialogu pomiędzy przedstawicielami instytucji publicznych (…) a z drugiej strony przedstawicieli środowisk młodzieżowych – uczniów, studentów, doktorantów, organizacji młodzieżowych czy młodzieżowych rad działających przy samorządzie terytorialnym. Ta rada działa już drugą kadencję, dzieje się w niej całkiem sporo. Z jednej strony rząd, i inne organy, może konsultować swoje działania z młodzieżą, z drugiej strony młodzież może zgłaszać swoje pomysły decydentom. (…) Prócz tego powołano młodzieżowe organy doradcze przy szeregu ministerstw, instytucji publicznych. Również prezydent Andrzej Duda powołał taką radę w ramach swojej Narodowej Rady Rozwoju.

Z kolei jeśli chodzi o samorząd, to Mazurek za fundamentalną zmianę uznaje wzmocnienie młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu. 

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA