Wysokie szanse na recesję w USA w najbliższych 2 latach

19.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Stany Zjednoczone są w nienajlepszej kondycji, jeśli chodzi o gospodarkę. Amerykanie wciąż wychodzą z pandemii i borykają się z wysoką inflacją. Nie pomagają nadwyrężone łańcuchy dostaw czy ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według Goldman Sachs szanse na recesję w USA wyniosą 35 proc. w ciągu najbliższych 2 lat.

Pierwsze obawy

W USA wystąpiły pierwsze obawy o pojawienie się recesji. Zdaniem ekspertów Goldman Sachs szanse na to, że w ciągu 12 miesięcy w Stanach Zjednoczonych wystąpi recesja wynoszą ok 15 proc. Znacznie rosną, jeśli chodzi o przewidywania na następne 24 miesiące – aż do 35 proc.

Pojawiły się nawet głosy ze strony cenionych ekspertów finansowych według których giełda może spaść nawet o 40 proc.. Kraj boryka się z presją z powodu problemów związanych z łańcuchami dostaw i wzrostem cen konsumpcyjnych, związanych z wojną na Ukrainie.

Przewidywania

Według głównego ekonomisty Goldman Sachs, Jana Hatziusa najbliższy okres nie będzie łatwy dla amerykańskiej gospodarki:

Rezerwa Federalna stoi przed trudną ścieżką do miękkiego lądowania, a Goldman spodziewa się, że szanse na recesję w USA wyniosą 35 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat. Teraz widzimy szanse na recesję na około 15 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy i 35 proc. w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

Podkreślił także, że aż po 11 z 14 cykli zaostrzania polityki pieniężnej od czasów II wojny światowej na przestrzeni dwóch lat nastąpiła recesja. Wspomniał także, że:

Według wartości nominalnej te historyczne wzorce sugerują, że Fed stoi przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ jego celem jest zamknięcie luki między miejscami pracy a pracownikami i sprowadzenie inflacji z powrotem do celu na poziomie 2 proc.

Inaczej przyszłość widzi dyrektor inwestycyjny Bridgewater Associates, Ray Dalio. W wywiadzie dla Yahoo Finance Presents stwierdził, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stagflacja.

MD/źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA