Komin

Wyjątkowo ciepły początek zimy zmniejszył obawy przed kryzysem gazowym

09.01.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Liczba stopniodni w IV kwartale w północno-zachodniej Europie spadła 13 proc. w porównaniu do średniej z ostatnich 30 lat. W konsekwencji zużycie gazu w gospodarstwach domowych UE w listopadzie 2022 r. spadło aż o 25 proc. w porównaniu do średniej z lat 2019-2021. Na początku roku zapełnienie magazynów gazu w UE wynosi 84 proc., czyli ponad 15 pkt. proc. więcej niż średnia z ostatnich 5 lat – czytamy w tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Stopniodni ogrzewania (Heating Degree Days) to ilościowy wskaźnik, który określają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domów mieszkalnych i budynków użyteczności publiczne

W listopadzie ubiegłego roku gospodarstwa domowe w UE zaoszczędziły 25 proc. gazu r/r. Niższe zużycie to wynik mniejszej ilości surowca potrzebnego do ogrzania domów i mieszkań.

Podobnych oszczędności spodziewamy się w grudniu, mimo chwilowej fali mrozów, podczas których poziom zapełnienia magazynów gazu spadał szybciej niż średnio w ostatnich 5 latach.

– czytamy w tygodniku PIE.

Sylwestrowa temperatura w wybranych punktach pomiarowych w Polsce sięgnęła rekordowych 19°C. Całą Europę dotknęła największa styczniowa fala ciepła w historii. Najwyższe krajowe pomiary temperatur odnotowano w: Czechach, Holandii, Białorusi, Litwie, Danii i Łotwie.

Liczba stopniodni ogrzewania w Północno-Zachodniej Europie spadła od początku października nawet o 13 proc. względem 30-letniej średniej.

Pierwszego stycznia magazyny gazu były zapełnione w blisko 84 proc. Rok wcześniej poziom
zapełnienia wynosił tylko 53 proc., a w latach 2017-2020 średnio 71 proc.

Prognozy pogody wskazują na temperatury wyższe od oczekiwanych w kolejnych 2 tygodniach w Europie, USA i w Chinach. Łagodna pogoda w Azji Północnej oznacza mniejszą konkurencję na rynku
skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wraz z wysokim poziomem zapełnienia magazynów
gazu, zmniejsza się ryzyko wzrostu cen surowca i ewentualnych niedoborów.

Jak czytamy dalej w tygodniku PIE:

Według analityków Research & Markets, ryzyko niedoborów na rynku gazu potrwa nawet do 2026 r. Jeszcze w tym roku gwałtowna zmiana pogody, nagła fala chłodu może spowodować przyśpieszone zużycie zapasów i wzrost cen paliw. Mimo relatywnie dobrej sytuacji na początku stycznia, Europa powinna nadal oszczędzać i przygotować się na kolejne sezony grzewcze.

Zobacz też: Tak wiele energii polskie wiatraki nie wytworzyły nigdy wcześniej

MD/źródło: Tygodnik PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA