Władze włoskiej Toskanii płacą za… osiedlenie się na jej terytorium. Skorzystać z tego mogą też Polacy
W czerwcu władze Toskanii uruchomiły program mający na celu zachęcenie ludzi do osiedlenia się w na terenie górskich wiosek. W jego ramach można otrzymać od 10 do 30 tys. euro na zakup i renowację domów w miejscowościach liczących mniej niż 5000 mieszkańców. Fundusz ma łączną wartość 2,8 mln euro i skorzystać z niego mogą nie tylko Włosi. Objęci programem będą musieli jednak uczynić nabytą nieruchomość swoim stałym miejscem zamieszkania.
Toskania utworzyła fundusz o wartości 2,8 miliona euro na zakup i renowację domów w miejscowościach liczących mniej niż 5000 mieszkańców, aby wzmocnić ludność wiejską w gminach górskich. Wybrani kandydaci będą następnie musieli uczynić tę nieruchomość swoim stałym miejscem zamieszkania. Program jest otwarty dla obywateli Włoch, UE i spoza UE posiadających zezwolenie na pobyt długoterminowy ważne przez co najmniej 10 lat.
Celem programu jest wspieranie i zachęcanie do ponownego zaludnienia oraz rewitalizacji społeczno-gospodarczej obszarów górskich, przeciwstawiając się marginalizacji tych obszarów
– czytamy na stronie internetowej.
Do programu można się zgłaszać tylko do 27 lipca br.
Włochy nie radzą sobie z kryzysem demograficznym
Toskański program jest najnowszym z szeregu działań podjętych przez włoskie regiony w celu zwiększenia ich populacji. Wszystko to odbywa się w kontekście poważnego kryzysu demograficznego we Włoszech, które bardzo szybko się starzeją.
Według danych Eurostatu Włochy są trzecim krajem pod względem liczby ludności w Europie. Średnia wieku we Włoszech jest najwyższa w całej UE i wynosi już 48,4 lat. Na półwyspie apenińskim żyje też najwyższy odsetek ludności w wieku 80 lat i starszych.
To poważny powód do zmartwienia dla władz w Rzymie. Oznacza bowiem nadmierne obciążenie państwa przez świadczenia socjalne, takie jak emerytury a zarazem mniejszą liczbę młodych ludzi płacących podatki na ich utrzymanie. Premier Giorgia Meloni ostrzegała już w 2022 r., że Włochy „skazane są na zniknięcie”, jeśli nie zaradzi się problemowi spadającego wskaźnika urodzeń.
Programy rezydenckie mają być sposebem na przyciągnięcie ludzi z Włoch i krajów sąsiednich do zamieszkania w mniej zamieszkałych częściach Włoch. W założeniu ma to pobudzić lokalną gospodarkę, poprawić infrastrukturę i zwiększć populację w regionach takich jak wiejska część Toskanii.
W podobnym programie dwa lata temu rząd Sardynii oświadczył, że wypłaci 15 tys. euro każdej osobie która przeprowadzi się na wyspę do miejscowości z liczbąą mieszkańców nieprzekraczającą 3 tysięcy mieszkańców. Innym przykładem innowacyjnych programów Włoch są domy za 1 euro, które po raz pierwszy zaoferowano w 2010 roku.
MD