gotówka PLN złoty

Wielomiliardowe straty polskiego sektora bankowego. Pojawiają się nieznane wcześniej problemy

27.10.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Sektor bankowy odnotował prawie 8 mld zł straty w dwóch miesiącach III kwartału roku. To wina zewnętrznych obciążeń dla sektora – twierdzi Związek Banków Polskich. Dotychczas mocny kapitałowo sektor bankowy zaczyna mieć spore problemy z kapitałami własnymi.

W czwartek Związek Banków Polskich opublikował dane o wynikach sektora bankowego za III kwartał 2022 roku. Wynika w nich, że w dwóch miesiącach wakacji – czerwcu i lipcu – sektor odnotował łącznie aż 8 mld złotych straty netto.

Po dobrym wyniku w pierwszych miesiącach sektor bankowy odniósł bardzo poważne straty w czerwcu i w lipcu. Przewidujemy, że w całym kwartale III sektor poniesie straty 

– wskazuje ZBP.

Miliardowe straty banków

Zdaniem ZBP, główną przyczyną strat poniesionych przez sektor bankowy są obciążenia zewnętrzne. W całym 2022 roku wyniosą one razem ponad 37 mld zł.

Obciążenia zewnętrzne dla sektora bankowego wymienił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Są wśród nich:

  • podatek bankowy – 5,4 mld zł
  • wpłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny – 3,7 mld zł
  • prognozowane wpłaty na fundusz wsparcia kredytobiorców – 1,4 mld zł

Powyższe nie zamyka jednak listy strat poniesionych przez sektor bankowy. Jak dodaje Pietraszkiewicz:

I mamy kolejne, jednorazowe uderzenie w postaci wpłat na system ochrony banków komercyjnych. To 3,5 mld zł. Do tego ponad 18 mld zł z tytułu wakacji kredytowych

Co gorsza, jak podkreślił prezes, dotychczas mocny kapitałowo sektor bankowy zaczyna mieć spore problemy z kapitałami własnymi. W ciągu roku zmniejszyły się one o prawie 30 mld zł.

MD/źródło: ZBP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA