Viktor Orban

Waszyngton zmusił Węgry do opuszczenia instytucji kontrolowanej przez Moskwę

13.04.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Po tym jak w środę USA nałożyło sankcję na rosyjski „bank szpiegów”, czyli Międzynarodowy Bank Inwestycyjny z siedzibą w Budapeszcie (IIB) Premier Węgier zdecydował o opuszczeniu instytucji – poinformował w czwartek portal gospodarczy Vilaggazdasag, powołując się na swoje źródła.

Decyzja Orbana

W świetle wczorajszego komunikatu rząd Węgier dokonał przeglądu sytuacji w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym (IIB) i doszedł do wniosku, że uczestnictwo w nim stało się bezsensowne, dlatego postanowił odwołać swoich delegatów

– napisał portal.

Rosja ma obecnie ponad 45 proc. udziałów w banku. Do Węgier, drugiego największego udziałowca, należy około 25 proc.

Sankcje Waszyngtonu

W środę ambasador USA w Budapeszcie David Pressman poinformował na konferencji prasowej, że bank i poszczególne osoby zasiadające w jego kierownictwie zostały objęte sankcjami.

Obecność tej nieprzejrzystej platformy Kremla (IIB) w sercu Węgier zagraża bezpieczeństwu i suwerenności narodu węgierskiego, jego europejskich sąsiadów i sojuszników z NATO

– podkreślił amerykański ambasador.

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny został założony w 1970 roku przez kraje Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, organizacji koordynującej współpracę gospodarczą państw zależnych od ZSRR. Początkowo jego siedziba była zlokalizowana w Moskwie, natomiast w 2019 roku została przeniesiona do Budapesztu.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia wystąpiły z IIB. W konsekwencji Węgry stały się jedynym krajem UE należącym do banku. Pozostałymi członkami są Kuba, Mongolia, Rosja i Wietnam.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA