Niemiecka flaga

W przyszłym roku Niemcy czeka recesja? To już prawie pewne

14.12.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Aż 75 proc. wynosi prawdopodobieństwo wystąpienia w Niemczech recesji w najbliższych 12 miesiącach w Niemczech. W Polsce jest ono znacznie niższe i wynosi zaledwie 12,5 proc. – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak podaje PIE, prawdopodobieństwo recesji w strefie euro znacząco wzrosło. Aktualny konsensus rynkowy Bloomberga wskazuje, że prawdopodobieństwo załamania gospodarczego w strefie euro wynosi 65 proc. Wyniki znacząco wzrosły od maja, gdy wskaźnik oscylował blisko 42,5 proc. Bloomberg wskazuje, że najbardziej narażona na kryzys jest gospodarka Niemiec, w których ekonomiści oceniają prawdopodobieństwo recesji na 75 proc. Spośród największych gospodarek strefy euro najmniej zagrożona jest Hiszpania – prawdopodobieństwo wystąpienia recesji szacowane jest na 20 proc.

Jak zaznacz Instytut, ryzyko recesji w Polsce jest oceniane jako niskie, na poziomie zaledwie 12,5 proc. Taka ocena jest w dużej mierze wynikiem rosnących wydatków konsumpcyjnych polskich gospodarstw domowych. Ponadto, różnorodne formy wsparcia finansowego rządu dodatkowo sprzyjają konsumpcji. Komisja Europejska w swoich prognozach jako potencjalne czynniki ryzyka dla Polski wymienia: uporczywą inflację, wolne tempo rozpoczynania inwestycji z nowej perspektywy budżetowej UE oraz opóźnienia w implementacji projektów z Krajowego Planu Odbudowy.

Mimo rosnących obaw, prognozy ekonomistów są stosunkowo optymistyczne. Komisja Europejska przewiduje przyspieszenie wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2024 r. z 0,6 proc. do 1,3 proc. Niemcy w 2024 r. osiągną wzrost na poziomie 0,8 proc. Należy jednak zauważyć, że ta prognoza była dwukrotnie rewidowana w dół – z 1,4 proc. i 1,1 proc. prognozowanych wiosną i latem. Na tle strefy euro wyjątkiem będzie jedynie Szwecja, która prawdopodobnie wpadnie w recesję z powodu problemów na lokalnym rynku nieruchomości.

Bloomberg wskazuje niepewność geopolityczną jako główne zagrożenie dla gospodarki globalnej. Ankieta przeprowadzona przez Natixis wśród 500 inwestorów instytucjonalnych z całego świata wykazała, że ryzyko to jest wyższe niż obawy o spadek konsumpcji, błędy polityki banków centralnych czy spowolnienie gospodarki chińskiej. Badanie Natixis podkreśla również obawy dotyczące aliansu między Rosją, Koreą Północną i Iranem, który zdaniem 70 proc. respondentów może prowadzić do większej niestabilności gospodarczej.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA