tankowiec

W 2022 roku Polska wydała już ponad 160 mld zł na import gazu, ropy i węgla

22.12.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Na zakup gazu, ropy i węgla Polska wydała od stycznia do października tego roku ponad 160 mld złotych.

Polska już w kwietniu tego roku wprowadziła embargo na węgiel z Rosji. W tym samym miesiącu rosyjski Gazprom bezprawnie wstrzymał dostawy gazu realizowane na potrzeby PGNiG.

Z kolei jeśli chodzi o dostawy ropy z Rosji to od marca do lipca zostały one zredukowane przez PKN o 20 proc. Na ten moment jedynie 30 proc. przerabianej w rafineriach PKN Orlen ropy pochodzi z Rosji.

Według wyliczeń think – tanku Forum Energii od stycznia do października br. Polska wydała na zakup gazu, ropy i węgla 162 mld zł. Jest to aż o 136 proc. więcej niż przeciętne wydatki w latach 2000 – 2021 (czyli 69 mld zł).

Z tej kwoty około 80 mld wyniósł import gazu. Druga w kolejności jest ropa, na którą wydaliśmy 64 mld zł. Z kolei na import węgla przeznaczono około 19 mld zł.

Zależność importowa w zakresie surowców energetycznych wystawiła nam w tym roku solidny rachunek na co najmniej 162 mld zł. To kwota, która znacznie przewyższa koszty pozbycia się smogu w Polsce emitowanego przez 3 mln kopciuchów i termomodernizacji 3 mln domów w ramach programu Czyste Powietrze (100 mld zł). To również kwota, która pokryłaby koszty rozbudowy sieci elektroenergetycznej w najbliższej dekadzie, konieczne do integracji nawet 50 GW źródeł odnawialnych (130 mld zł).

– oceniają eksperci z Forum Energii.

MD/źródło: Forum Energii

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA