VII Europejski Kongres Samorządowy

VIII Europejski Kongres Samorządów rozpocznie się już na początku przyszłego tygodnia

28.02.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Już w następnym tygodniu, w dniach 6 – 7 marca 2023 roku w Mikołajkach odbędzie się VIII edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. Organizuje go Instytut Studiów Wschodnich, odpowiedzialny także za Forum Ekonomiczne w Karpaczu. EKS jest wydarzeniem poświeconym przede wszystkim dyskusjom o wyzwaniach z którymi borykają się samorządy, zarówno te polskie jak i z innych państw Europy.

VIII Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w Mikołajkach na Mazurach. Jego Głównym Partnerem jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na kongresie obecni będą przedstawiciele polskich i europejskich samorządów, ale także politycy ze szczebla centralnego i międzynarodowego, a także ludzie biznesu, nauki, kultury, mediów i organizacji pozarządowych.

Na program Kongresu składać się będzie 12 ścieżek tematycznych. Obejmą one ponad 120 wydarzeń, takich jak sesje plenarne, panele dyskusyjne, bloki programowe, warsztaty, wykłady czy prezentacje raportów. Nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych.

Tematy Kongresu są podzielone pomiędzy ścieżki tematyczne m.in.: Samorząd Przyszłości, Forum Kultury Regionów, Przyjazny Samorząd Biznes i Zarządzanie, Finanse, Gospodarka, Ochrona Środowiska,, Salon Przemysłu Turystycznego, Społeczeństwo, Współpraca Międzyregionalna, Wydarzenia Specjalne, Zdrowie czy Zrównoważony Rozwój.

Zielona przyszłość miast i regionów

W ostatnich latach szczególnie wiele uwagi poświęca się kwestii zielonej transformacji. Istotna rola w tym zakresie przypadnie także miastom i regionom. To one jako pierwsze mają do czynienia z projektami i innowacjami mającymi na celu ochronę środowiska. To przed nimi stoją takie wyzwania jak walka ze smogiem, zagospodarowanie zieleni miejskiej czy wpływanie na odpowiedzialność obywateli.

I właśnie temu tematowi poświęcona będzie dyskusja nt „Zielonej przyszłości miast i regionów”, której moderatorem będzie Kamil Śliwiński, redaktor portalu PKB24. W roli panelistów wystąpią: Małgorzata Golińska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu, Adam Roczniak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Jacob Trøst – Burmistrz Bornholmu, Jacek Wiśniowski – Burmistrz Lidzbarku Warmińskiego i Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Przyszłość idei decentralizacji

Inną szczególnie istotną debatą będzie ta poświęcona przyszłości decentralizacji. Przenoszenie większej ilości uprawnień na szczebel lokalny i regionalny w wielu państwach przynosi pozytywne efekty i sprzyja rozwojowi. Czy to kierunek który powinna obrać także Polska? Jak wygląda przyszłość decentralizacji w Europie?

Dyskusję moderować będzie Bogusław Chrabota – redaktor naczelny Rzeczpospolitej. W w roli panelistów tacy eksperci jak m.in.: Francesco Tufarelli – Dyrektor Generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. Polityk Europejskich (Włochy), Jurij Hanuszczak – Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego (Ukraina), czy dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN.

Dyskutanci będą rozmawiać o tym w jaki sposób poprawić sprawność działania samorządów oraz jak wdrożyć udane praktyki z innych krajów. Zastanowią się także nad tym, czy we współczesnej Europie można mówić o tendencjach decentralizacyjnych, czy wręcz przeciwnie – centralizacyjnych.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA