Czarnoskóry ojciec z córką

USA: Kredyt bez wkładu własnego, ale tylko dla czarnych i latynoskich społeczności

02.09.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Bank of America oświadczył, że w wybranych miastach pojawi się oferta kredytu hipotecznego z zerowym wkładem własnym i zerowym kosztem zamknięcia dla osób po raz pierwszy kupujących dom. Skierowana jest jednak wyłącznie do społeczności czarnoskórych i Latynosów.

Opcja ta ma być dostępna w pierwszej kolejności w niektórych dzielnicach Charlotte, Dallas, Detroit, Los Angeles i Miami. Nowy kredyt hipoteczny, nazwany Community Affordable Loan Solution, ma na celu pomóc osobom z społeczności stanowiących mniejszości w USA uzyskać przystępny kredyt na zakup domu – twierdzi bank.

Wnioskodawcy „nie muszą być Afroamerykanami lub Latynosami, aby zakwalifikować się do produktu”, jednak oferta dotyczy tylko osób, które chcą zakupić dom w sąsiedztwach zamieszkanych przez te mniejszości. Bank jednoznacznie określa cele samego programu:

Posiadanie domu wzmacnia nasze społeczności i może wesprzeć osoby i ich rodziny w pomnażaniu ich majątku. Community Affordable Loan Solution sprawi, że marzenie o trwałym posiadaniu domu stanie się osiągalne dla większej liczby czarnych i latynoskich rodzin. To także część naszego szerszego zaangażowania dla społeczności, którym służymy

– napisał w komunikacie AJ Barkley, dyrektor działu pożyczek dla społeczności w Bank of America.

Pożyczki nie wymagają ubezpieczenia kredytu hipotecznego – dodatkowej opłaty zazwyczaj pobieranej od kredytobiorców, którzy odłożyli mniej niż 20 proc. ceny zakupu. Prócz tego nie dotyczy ich też minimalna ocena kredytowa.

Zamiast tego, kwalifikowalność będzie oparta na takich czynnikach jak terminowe płatności za czynsz i za takie rachunki jak media, telefon czy ubezpieczenie samochodu.

Przed ubieganiem się o kredyt potencjalni nabywcy muszą również ukończyć kurs certyfikacyjny dla nabywców domów, prowadzony przez Bank of America.

Według danych National Association of Realtors z 2020 roku, wskaźnik posiadania domów w USA wzrósł o 1,3 proc. do 65,5 proc. w 2020 roku. Ten sam wskaźnik dla czarnoskórych Amerykanów (43,4 proc.) jest jednak niższy niższy niż w 2010 r. (44,2 proc.). W przypadku białych Amerykanów wynosi on 72,1 proc. Wskaźniki posiadania domów dla Amerykanów pochodzenia azjatyckiego i latynoskiego wynoszą odpowiednio 61,7 proc. i 51,1 procent.

Zobacz też: Ekologicznych budynków wciąż przybywa. Cała branża nieruchomości zmierza w tym kierunku

Kamil Śliwiński/źródło: NBC News

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA