Ukraina, majdan w Kijowie

Ukraina skorzysta z zamrożonych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego

17.05.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Ukraińskie zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów wyniosą do 2027 roku ok. 20 mld euro. Aż 74 proc. z nich jest przechowywanych u depozytariusza Euroclear w Belgii – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rada UE zgodziła się wykorzystać zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów dla Ukrainy. Ministrowie uzgodnili, że zyski z rosyjskiego kapitału, który został zamrożony po rosyjskiej agresji będą skierowane na pomoc Ukrainie. Jednak większość tych funduszy nie trafi bezpośrednio do Ukrainy. Cały czas trwają prace nad tekstem prawnym, według którego 90 proc. wszystkich aktywów będzie skierowanych na zakup broni dla Ukrainy przez fundusze zarządzane przez Unię Europejską. Pozostałe 10 proc. trafi do Kijowa w inny sposób.

Wartość wszystkich aktywów wynosi 210 mld euro, ale do Ukrainy trafią tylko odsetki kapitałowe. Wśród wszystkich zablokowanych aktywów około 74 proc. znajduje się w belgijskiej izbie rozliczeniowej Euroclear. Unijni urzędnicy szacują, że do 2027 r. zysk kapitałowy od zamrożonych środków wyniesie 20 mld euro (w tym 3 mld euro już w tym roku). Jednak nie wszystkie zyski zostaną przeznaczone na potrzeby Kijowa.

Euroclear zachowa 10 proc. od tych zysków, na wypadek sporów sądowych dotyczących funduszy. Władze Belgii jeszcze w zeszłym roku zaczęły pobierać podatek od zysków z rosyjskich aktywów, które mają być skierowane na pomoc Ukrainie. Już w I kwartale br. bank Euroclear otrzymał 1,6 mld euro z tytułu odsetek, z czego 400 mln euro mają wynieść belgijskie podatki. W całym roku podatkowym Belgowie spodziewają się otrzymać 1,7 mld euro, z czego większość została już przeznaczona na ukraińskie wojsko.

UE obawia się konfiskaty rosyjskich aktywów z uwagi na ryzyko prawne. Mimo deklaracji niektórych polityków europejskich i ukraińskich o konieczności konfiskaty wszystkich środków na rzecz odbudowy Ukrainy, prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest znikome. Całkowite przekierowanie środków Rosyjskiego Banku Centralnego do innego państwa mogłoby negatywnie wpłynąć na wiarygodność europejskiego systemu bankowego wśród państw spoza Europy, a w konsekwencji na walutę europejską.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA