Lotos Kolej

TRAKO 2023: Jakie kroki musimy podjąć by zapewnić bezpieczeństwo polskiej kolei?

09.10.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W czasie tegorocznej, 15 edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO odbyła się debata „Cyfrowy wymiar bezpieczeństwa kolei”, w której udział wzięli: dr Rafał Zgorzelski – Członek Zarządu, PKP S.A., będący gospodarzem tego wydarzenia oraz Adam Domański, Wiceprezes Zarządu, PGE Energetyka Kolejowa S.A., Rafał Magryś – Wiceprezes Zarządu, Exatel S.A., Wojciech Pawlak – Dyrektor w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, dr hab. inż. Marek Pawlik, wicedyrektor Instytutu Kolejnictwa i Szef ISAC-Kolej, a także dr Jarosław Przyjemczak – ekspert w Polskim Towarzystwie Bezpieczeństwa Narodowego.

Debatę poprzedziła prezentacja przedstawicieli Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, specjalistycznego komponentu sił zbrojnych odpowiedzialnego za zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Żołnierze WOC przybliżyli zagadnienia związane z budową i eksploatacją systemów IT na potrzeby MON, badań w zakresie kryptologii, działalności naukowo edukacyjnej i opiniodawczej oraz działań w zakresie obrony, rozpoznania i ofensywy.

Wśród wielu ważnych tematów podejmowanych w trakcie debaty, omawiane były zagadnienia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa kolei w obszarze cyberprzestrzeni, w kontekście toczącego się konfliktu na Ukrainie. Zwracano uwagę na konieczność zapewnienia jak największej sprawności komponentów cyberbezpieczeństwa, wyzwań związanych ze stosowaniem najnowszych technologii IT, a także zwrócona została uwaga na potrzebę prowadzenia dalszych działań w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego związanego z kryptografią kwantową.

Gospodarz wydarzenia dr. Rafał Zgorzelski wskazał, że omawiany obszar został szerzej przedstawiony w artykule pt. „Kroki zapewniające Bezpieczeństwo”, który został opublikowany w 4 numerze Raportu Kolejowego (strony 10-14). Wersja PDF tego numeru jest do pobrania pod linkiem: TUTAJ

Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP, o dążeniach do stworzenia multikoncernu kolejowego:

@pkb24.pl #kolej #polskakolej #pkp #pociągi #cpk #komunikacja #polacy ♬ dźwięk oryginalny – PKB24

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA