Holenderski F-16

To już pewne. Samoloty F-16 trafią do Ukraińców. Przekażą je im Duńczycy i Holendrzy

18.08.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii, jak tylko zakończy się szkolenie pilotów – podał w czwartek wieczorem Reuters, powołując się na amerykańskie władze.

Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 na Ukrainę, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16

– napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken w liście do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników, którego kopię widział Reuters.

Waszyngton oficjalnie zapewnił Danię i Holandię, że Stany Zjednoczone przyspieszą zatwierdzenie wszystkich niezbędnych wniosków stron trzecich o transfer F-16 na Ukrainę, tak aby Kijów otrzymał myśliwce po przeszkoleniu pilotów.

Niezwykle ważne jest, aby Ukraina była w stanie bronić się przed trwającą rosyjską agresją i naruszaniem jej suwerenności

– dodał Blinken.

Wcześniej w czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oznajmił, że „wkrótce nadejdą dobre wiadomości na temat przekazania Ukrainie samolotów F-16”.

Ministrowie z 11 państw NATO powołali w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA