Szokujące dane: Ponad 2 miliony dzieci w Niemczech jest zagrożonych ubóstwem

01.07.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden co siódme dziecko w Niemczech jest zagrożone ubóstwem – czytamy na łamach „Deutsche Welle”.

Według urzędu w ubiegłym roku ubóstwem było zagrożonych około 2,1 miliona dzieci w Niemczech – czyli około 14 proc. wszystkich. W przypadku dzieci których rodzice mieli niższy poziom wykształcenia bez kwalifikacji zawodowych ten wskaźnik wyniósł aż 36,8 proc. Z kolei aż 23,9 procent nieletnich w Niemczech było zagrożonych nie tylko ubóstwem, ale i wykluczeniem społecznym. 

Najmniej dotknięte ubóstwem i wykluczeniem społecznym, bo na poziomie 10,7 procent, były dzieci i młodzież w Słowenii. Najwyższy odsetek odnotowano w Rumunii, Hiszpanii i Bułgarii, gdzie wyniósł on odpowiednio 39, 34,5 i 33,9 procent. Unijna średnia wyniosła 24,8 proc. Łącznie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zagrożonych było w 2023 niemal 20 milionów dzieci i młodzieży w całej UE.

Ubóstwo w Polsce

W Polsce w ubóstwie żyje 14 proc. dzieci. Raport UNICEF „Ubóstwo dzieci pośród bogactwa” stwierdza, że spośród państw UE i OECD Polska i Słowenia najlepiej radzą sobie z wysiłkami na rzecz zwalczania ubóstwa dzieci. Biorąc pod uwagę średnią z lat 2019-21 Polska znalazła się na ósmym miejscu państw o najniższym odsetku ubóstwa wśród dzieci. Na czele rankingu uplasowały się Dania, Słowenia i Finlandia.

Jak wynika z danych GUS, stopa ubóstwa skrajnego w Polsce w 2023 roku wyniosła 6,6 proc., co oznacza wzrost o 2 pkt proc. rok do roku. Z kolei stopa ubóstwa relatywnego wyniosła ok. 12,2 proc., co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc. O 2,1 pkt proc. (do 4,1) spadło natomiast ubóstwo ustawowe.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA