Śnięta ryba

Są pierwsze wyniki niemieckich badań nad wodą z Odry

16.08.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Pojawiły się pierwsze wyniki niemieckich badań nad próbkami wody zebranych w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Ich analiza nie wykazała „szczególnie wysokich wartości dla metali, takich jak rtęć” – poinformował Sebastian Arnold, rzecznik Ministerstwa Środowiska w Brandenburgii.

Nie udało się dotąd też ustalić jednej przyczyny katastrofy ekologicznej.

Wciąż niekompletne i niedokończone badania dotyczące substancji odżywczych nie dostarczyły jeszcze żadnych informacji wskazujących na pojedynczą przyczynę śmierci ryb w Odrze. W dalszym ciągu stwierdza się wysokie obciążenie solą i wysoką zawartość tlenu w wodzie

– przekazał Arnold agencji DPA.

Laboratorium bada teraz kolejne próbki wody pobrane w różnych dniach i różnych punktach pomiarowych. Po stronie brandenburskiej pobierane są one automatycznie w stacji we Frankfurcie nad Odrą w regularnych odstępach czasu, 1,5 metra pod powierzchnią wody.

Wyniki z ostatniego miesiąca są na bieżąco wyświetlane na stronie internetowej Krajowego Urzędu Ochrony Środowiska Brandenburgii. Wynika z nich, że wartości w rzece zmieniły się diametralnie 7 sierpnia. Zawartość tlenu, wartości pH, mętność i inne wartości poszybowały w górę, podczas gdy ilość azotanów znacznie spadła.

Zobacz też: Tony śniętych ryb w Odrze. Kto odpowiada za zatrucie rzeki?

MD/źródło Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA