Relacja z konferencji „Trendy, innowacje i wyzwania w branży logistycznej w regionie łódzkim”

17.06.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

13 czerwca w Łodzi odbyła się konferencja „Trendy, innowacje i wyzwania w branży logistycznej w regionie łódzkim”. Jej uczestnicy dowiedzieli się m.in.: na czym polega NeuroKomunikacja w branży logistycznej, o nowoczesnych standardach i wykorzystaniu technologii w wymianie danych w łańcuchu dostaw czy o ryzykach i szansach zrównoważonej logistyki.

Innowacje w logistyce

Jak zwrócili uwagę uczestnicy konferencji, w logistyce obserwuje się rosnącą rolę automatyzacji i robotyzacji procesów. Coraz większe znaczenie mają systemy zarządzania magazynem (WMS), które wykorzystują sztuczną inteligencję do optymalizacji przechowywania i transportu towarów.

Jesteśmy w stanie przewidzieć perspektywę kilku najbliższych lat. Co będzie za 10, na ten moment ciężko stwierdzić i w kreacji tego pomoże już AI.

– powiedział prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Tomasz Sadzyński.

Przyszłość logistyki to też takie technologie jak Internet Rzeczy (IoT), które pozwalają na monitorowanie towarów w czasie rzeczywistym, co zwiększa efektywność i bezpieczeństwo łańcuchów dostaw czy blockchain który znajduje zastosowanie w śledzeniu pochodzenia produktów, co zapewnia transparentność i bezpieczeństwo transakcji. Z kolei, wykorzystanie dronów i pojazdów autonomicznych zaczyna rewolucjonizować dostawy ostatniej mili.

Zrównoważony rozwój

Dynamicznie rozwija się również trend zrównoważonej logistyki, kładącej nacisk na redukcję emisji CO2 i wdrażanie bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych. Jednym z prelegentów konferencji był Damian Adamus, członek Rady Fundacji Instytutu Przedsiębiorczości Społecznej, specjalista CSR i ESG. który opowiedział m.in. o zrównoważonym rozwoju jako istotnym elemencie budującym przewagę konkurencyjną w branży logistycznej.

Fundacja IPS wraz z zespołem konsultantów CSR oraz specjalistów branżowych przygotowała publikację „Rola MŚP w budowaniu odpowiedzialnego biznesu w Polsce. Poradnik dla MŚP, jak stać się częścią zmiany”. Przedstawia ona spis konkretnych praktyk, które można zastosować z powodzeniem w przedsiębiorstwach. Dokument ten umocowany jest w międzynarodowych przepisach i normach – dodatkowo uwzględnia polską specyfikę i lokalne problemy.

Współpraca edukacji i biznesu

Wydarzenie zamknął panel dyskusyjny: „Współpraca edukacji i biznesu – w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań”. Kamil Zjawiony, ekspert z Departamentu Innowacji Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwrócił uwagę na potrzebę współpracy edukacji i biznesu zarówno w kontekście integracji technologii, gdzie dostawcy rozwiązań automatyki i robotyki powinni aktywnie angażować się w proces edukacji poprzez dostęp do specjalistycznego sprzętu i know-how, jak i elastyczną adaptację edukacji do potrzeb biznesu.

Ponadto uczesnict panelu mówili o konieczności integracji programów edukacyjnych z realnymi potrzebami rynku pracy. Współpraca między instytucjami edukacyjnymi a przedsiębiorstwami logistycznymi może przynieść innowacyjne rozwiązania i podnieść jakość kształcenia zawodowego. Podkreślono również znaczenie uczenia się przez całe życie jako kluczowego elementu adaptacji do dynamicznych zmian w branży.

Patronem medialnym konferencji był portal PKB24. Poniżej można zapoznać się z naszym materiałem WIDEO:

@pkb24.pl Jak powinna wyglądać modelowa współpraca edukacji i biznesu, i w jaki sposób można ją osiągnąć? #logistyka #branża #konferencja #wywiad #uniwersytetłódzki #pkp #pkpintercity #instytutbadańedukacyjnych #transport #edukacja #praktyki #biznes ♬ dźwięk oryginalny – PKB24
Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA