Raport: Wakacyjne plany Polaków. Urlop spędzimy w kraju i wydamy na niego więcej niż przed rokiem
Wysokie ceny nie zniechęcają Polaków do planowania wakacyjnego wypoczynku. Jak wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzonego na początku czerwca przez Minds&Roses na zlecenie Związku Banków Polskich, większość z nas planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Obecnie deklaruje tak ponad połowa Polaków. Co ciekawe o 4 pp. wzrósł odsetek osób, które planują zagraniczny wyjazd. Obecnie taką chęć wyraża co piąty badany. A jak wygląda cenowa rzeczywistość?
Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych zasobów. Podobnie było w ubiegłym roku. Aż 85 proc. deklaruje, że nie zamierza sięgać po kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie wakacyjnych planów. Tylko co dziesiąty badany rozważa taką możliwość. Potwierdzają to także wyniki majowego „Monitora Bankowego” ZBP. Bankowcy pytani o to, czy zauważają wzrost zainteresowania ofertą kredytów i pożyczek na wakacyjny wypoczynek, w zdecydowanej większości udzielili przeczącej odpowiedzi. Aż trzech na czterech badanych pracowników banków nie widzi takiego zainteresowania.
Polacy zdający sobie coraz częściej sprawę ze wzrostu cen, w tym roku wzięli to pod uwagę kalkulując wakacyjne budżety. Ponad połowa badanych zadeklarowała, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku, jednak co trzeci nie zamierza wydawać więcej.
Średnio na wakacje, w przeliczeniu na osobę, zamierzamy wydać w bieżącym roku 1614 zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1358 zł. Należy zatem liczyć się z tym, że za tegoroczne wakacje zapłacimy nawet o 20 pogoda więcej niż przed rokiem. Warto pamiętać, że jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyć
– komentuje dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.
Raport Wakacyjny portfel Polaków 2023 prezentuje najważniejsze trendy oraz dane związane z przewidywaną aktywnością Polaków w czasie tegorocznych wakacji, czyli od lipca do końca sierpnia. Przedstawia również aktualne ceny letniego wypoczynku, w tym transportu, zakwaterowania i najpopularniejszych rozrywek. Podpowiadamy też m.in. jak planować ekonomiczny wypoczynek i co zrobić, gdy zabraknie gotówki, a płatność kartą jest utrudniona lub niemożliwa.
W raporcie znajduje się również część poświęcona bezpieczeństwu finansowemu. Przypominamy, jak chronić tożsamość i pieniądze, a także jak zareagować na utratę dokumentu tożsamości. Bo co jak co, ale bezpieczeństwo jest zawsze – także na urlopie – najważniejsze.
Raport oparty jest o wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie (18+) Polaków liczącej 1000 osób. Został także uzupełniony o wybrane dane zewnętrzne pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego. W zakresie cen i usług prezentowanych w raporcie dokonaliśmy opracowań własnych.
Pełna wersja raportu „Wakacyjny portfel Polaków” dostępna jest na stronie Związku Banków Polskich
MD