banknoty stuzłotowe

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt. proc

05.10.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W październiku stopa referencyjna spadła do 5,75 proc., a więc w ciągu dwóch miesięcy stopy zmniejszyły się o 1 pp. Obniżka  po raz kolejny zmniejszy wysokość rat kredytów hipotecznych. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł, na 30 lat, udzielonego w kwietniu 2021 r., taka obniżka zmniejsza ratę o niecałe 50 zł.  W rzeczywistości raty spadną jednak jeszcze mocniej. Zmniejszy się też oprocentowanie wielu kart kredytowych, limitów debetowych w rachunkach czy pożyczek gotówkowych. Niższe stopy procentowe to natomiast zła informacja dla oszczędzających na lokatach bankowych.

Kolejna obniżka stóp procentowych to z pewnością dobra informacja dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Ich raty nie zależą jednak bezpośrednio od poziomu stóp NBP, ale od stawki WIBOR. Stawka WIBOR 3M spadła natomiast do 5,72 proc., czyli mocniej niż stopy NBP. W porównaniu z sierpniem spadła o 1,18 pkt. proc., a stopa referencyjna o 1 pkt. proc. 

W przypadku wspomnianego wcześniej kredytu oznacza to zmniejszenie raty z 2 401 zł (przez ostatnie 3 miesiące) do 2 164 zł. Spadek jest większy niż wspomniane 50 zł nie tylko ze względu mocny stadek WIBORu. Banki zwykle aktualizują oprocentowanie takich kredytów raz na 3 miesiące lub raz na 6 miesięcy, więc zmiana uwzględni zwykle jednocześnie obniżkę wrześniową i październikową.

Wciąż jednak rata będzie znacznie wyższa niż w początkowym okresie spłaty. Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym pierwsza rata wynosiła bowiem 1 173 zł.

Zmiany rat kredytu na 300 000 zł na 30 lat

Obniżka wpłynie również na oprocentowanie części kredytów konsumpcyjnych. Zmniejsza bowiem maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania do 18,5 proc. Dotychczas było to 19 proc., a przed wrześniową obniżką 20,5 proc.

Niższe oprocentowanie lokat

Ponownie spadnie też oprocentowanie lokat bankowych. Trzeba tutaj jednak dodać, że obniżki w tym zakresie banki zaczęły długo przed wrześniową decyzją RPP, bo już na początku tego roku. Według danych NBP najwyższe średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat obowiązywało w grudniu 2022 r. i wynosiło 6,25 proc. Z kolei w lipcu br. było to już 5,53 proc., a sierpniu 5,28 proc. Dane za wrzesień poznamy dopiero na początku listopada, ale patrząc na zmiany ofert z pewnością będzie to jeszcze niższy poziom.

Przed spadkiem oprocentowania lokat można się częściowo zabezpieczyć wybierając produkty długoterminowe z oprocentowaniem stałym. Dla przykładu 3-letniej obligacje skarbowe pozwalają przez 3 lata utrzymać oprocentowanie na poziomie 6,85 proc..

Autor: Jarosław Sadowski – Główny analityk Expander Advisors

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA