Wspólne, letnie kolonie dla polskich i ukraińskich dzieci – ważny i potrzebny projekt PZU

31.08.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji prawie pięć milionów ludzi opuściło Ukrainę, a w sierpniu 2022 w Polsce przebywały dwa miliony Ukraińców. Naprzeciw wyzwaniu, jakie stanowi integracja polskiej i ukraińskiej młodzieży, wyszła grupa PZU. W te wakacje zorganizowała cykl kolonii dla dzieci z obu krajów.

Obozy letnie

PZU zorganizowało dziewięć edycji letnich kolonii, których celem była integracja polskich i ukraińskich dzieci. W ramach projektu „Dobre Kolonie z PZU” tydzień wakacji spędziło razem ponad trzystu uczestników.

Jedną z atrakcji w trakcie kolonii było wspólne żeglowanie.

Obozy letnie były pełne zajęć na świeżym powietrzu, takich jak windsurfing, żeglarstwo, kajakarstwo i łucznictwo. Szczególny nacisk położono na promocję zdrowego trybu życia.

Z tego powodu polski szef kuchni, nagrodzony gwiazdką Michelin, restaurator Wojciech Modest Amaro złożył dzieciom wizytę w urokliwej wiosce Wilimy na Mazurach. W trakcie spotkania z uczestnikami kolonii poprowadził warsztat nauczyć z przygotowania klasycznych i zdrowych dań kuchni polskiej i ukraińskiej.

Dzieci uczyły się m.in. jak opanować techniki potrzebne do szybkiego ubijania ukraińskiego zimnego barszczu, knedli buraczanych z kapustą, chrupiącego indyka czy gofrów z sernikiem.

To była przyjemność łączyć smaki kuchni polskiej i ukraińskiej z naszymi młodymi kucharzami, którzy tak chętnie się uczyli. Pokazaliśmy dzieciom, że nie dzieli nas aż tak dużo – skomentował szef kuchni.

Obozy pochwalił także ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Gonczarenko:

Miejmy nadzieję, że wiele przyjaźni zawartych tego lata przetrwa, czy to w Polsce, czy też, jeśli Ukraińcy wrócą do domu, za granicą polsko-ukraińską – podsumował.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Wojna na Ukrainie niesie ze sobą konsekwencje w postaci milionów ukraińskich uchodźców w Polsce. Ta sytuacja pokazuje jak istotne jest to, by w rozwiązywaniu problemów uczestniczyły, obok państwa, samorządów i organizacji pozarządowych, także przedsiębiorstwa.

Według Moniki Nowackiej, prezesa Fundacji Instytut Przedsiębiorczości Społecznej projekt Dobre Kolonie z PZU to właśnie ten rodzaj społecznej odpowiedzialności biznesu jaka jest nam potrzebna.

Bardzo ważne jest, żeby działania społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw odnosiły się do realnych problemów i potrzeb, a także takich wyzwań, jak te związane z przyjęciem przez Polskę tak dużej liczby uchodźców. PZU trafnie realizuje działanie CSR skupiając swoją uwagę na dzieciach polskich, ukraińskich i wsparciu ich wzajemnej integracji – podkreśla Nowacka.

Zobacz też: Wyprawka szkolna droższa średnio o ponad 14 proc. niż rok temu Podrożało 70 proc. artykułów

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA