Jeden z bezpłatnych projektów budowlanych świdermajerów (autor: Jarosław Margielski)

Projekty domów całkowicie za darmo? To miasto zaskoczyło wszystkich

27.07.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Miasto Otwock przygotowało trzy ogólnodostępne darmowe projekty w ramach programu domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych. Swoim wyglądem nawiązują do stylu świdermajer, architektonicznego symbolu tej podwarszawskiej miejscowości.

W ramach programu domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych Otwock przygotował trzy projekty: Klasyk, Modern i Natur.

To rozwiązania dla seniorów, rodzin z dziećmi, a także osób, które chcą te domy wykorzystywać z możliwością przyszłej adaptacji. Staraliśmy się, aby te budynki były wykonane w kategorii do 70 metrów kwadratowych, które mieszkańcy mogą budować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę

– powiedział Radiu Dla Ciebie prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Projekty będą dostępne do pobrania dla osób chętnych do budowy domu na terenie Otwocka. Pliki mają charakter otwarty, co oznacza, że mieszkańcy będą mogli dowolnie je modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Miastu bardzo jednak zależy, by miały one elementy architektury świdermajer.

Profesjonalny projekt dla każdego

To jest bardzo cenna inicjatywa, która pozwala ludziom docenić dobrą architekturę i staje się ona dla nich dostępna. Osoby, które planują zbudować mały dom bez pozwolenia, zazwyczaj mają ograniczone fundusze i nie skorzystałyby z profesjonalnej pracowni projektowej

– mówi architekt Maria Lewandowicz-Pawłowska z pracowni Tecta Studio.

Bezpłatne projekty budowlane świdermajerów (autor: Jarosław Margielski)

Jak wyjaśnia Lewandowicz-Pawłowska nie traktuje projektów jako konkurencji dla biur projektowych.

Dzięki tej inicjatywie Otwock, który już teraz ma swoją unikatową architekturę, będzie jeszcze lepszym miejscem do życia i bardziej atrakcyjnym miejscem do projektowania zabudowy rezydencjonalnej. Dlatego uważam, ze dla polepszenia otaczającej nas przestrzeni i architektury jest to bardzo cenna inicjatywa.

– dodaje.

MD/źródło: Miasto Otwock

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA