Polski System Informacji Turystycznej świętował w Lublinie swoje 60-lecie

11.12.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W dniach 7-8 grudnia w Lublinie Polski System Informacji Turystycznej świętował jubileusz 60-lecia. Uroczyste obchody łączyły w sobie konferencję naukowo-branżową oraz wieczorną galę. W trakcie tej ostatniej nagrodzono zasłużonych dla rozwoju systemu informacji turystycznej w Polsce. Współorganizatorami wydarzenia byli Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Forum Informacji Turystycznej.

Część naukowa

Oficjalnie święto rodzimego systemu IT prowadzone przez wicedyrektora Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT Jacka Janowskiego oraz przewodniczącą FIT Joannę Liberadzką-Duras rozpoczęło się od konferencji naukowo-branżowej, którą zainaugurowali prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, wiceprezydent Miasta Lublin Mariusz Banach oraz prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Artur Domański.

Część merytoryczna rozpoczął się profesor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej dr Bartłomiej Walas który zaprezentował diagnozę Biur Informacji Turystycznej. Z kolei profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik przedstawiła funkcjonowanie Informacji Turystycznej województwie lubelskim w latach 2011-2022. Na zakończenie tej sesji o wynikach 474 audytów przeprowadzanych w Punktach i Centrach Informacji Turystycznej oraz wnioskach z nich płynących opowiedziała wicedyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju POT Joanna Węglarczyk.

Część branżowa

Po części naukowej przyszedł czas na część branżową. Główną rolę tego fragmentu obchodów jubileuszu 60-lecia Polskiego Systemu Informacji Turystycznej odegrali ludzie tworzący go z zaangażowaniem, a mianowicie przedstawiciele Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu, Punktu Informacji Turystycznej w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, Punktu Informacji Turystycznej halo! Rybnik, Tarnowskiego Centrum Informacji oraz Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Udowadniali zarazem, że miejsca obsługi turystów oferują naprawdę szeroki wachlarz jakościowych usług i w znaczący sposób różnią się od tradycyjnego modelu sprzed wielu lat.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawili się przewodnicząca Forum Informacji Turystycznej Joanna Liberadzka-Duras oraz wiceprzewodniczący FIT Marcin Pałach, by przybliżyć zgromadzonym rolę współpracy i integracji w działaniach Forum Informacji Turystycznej.

Punktem kulminacyjnym konferencji naukowo-branżowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym była debata moderowana przez prezesa Sopockiej Organizacji Turystycznej Bartłomieja Barskiego. Udział w dyskusji na temat wizji, wyzwań, problemów i kierunków rozwoju Informacji Turystycznej w Polsce w perspektywie 2030 roku wzięli prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej Marcin Pałach, prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Artur Domański, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie Sylwia Mytnik, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Białej Podlaskiej Małgorzata Rafał oraz dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji Leszek Woźniak

Wieczorna gala

Uroczysta gala rozpoczęła się materiałami filmowymi, które przedstawiały drogę i ewolucję Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Zgromadzonych gości powitali: prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke oraz wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, który w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego i swoim złożył na ręce przedmówcy okolicznościową tablicę, a także gratulacje za działalność na rzecz promocji i rozwoju polskiej turystyki. Po inauguracji nastąpił wyjątkowy wręczenia pamiątkowych statuetek przez prezesa POT.

Następnego dnia kadry Polskiego Systemu Informacji Turystycznej wzięły udział w szkoleniu „Sztuka Podróży w Erze Digital Marketingu. Skuteczne Metody Promocji Kultury i Turystyki. TOP 10 w komunikacji branży turystycznej” prowadzonym przez Dorotę Woźniczkę z firmy Tigers,

Wydarzenie zostało zorganizowane na podstawie porozumienia POT we współpracy z LROT, które koordynowała sekretarz Forum Informacji Turystycznej Liliana Topolnicka-Waszczuk z Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA