Gotówka w ręku przy rurze wydechowej samochodu

Podatku od samochodów spalinowych nie będzie. Dostaniemy zmiany w akcyzie

14.03.2025
Dorian
Czas czytania: < 1 minuta

Czy właściciele samochodów spalinowych powinni szykować się na nowy podatek? To pytanie od dawna budzi emocje, zwłaszcza w kontekście zobowiązań Polski wynikających z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W odpowiedzi na interpelację posłów PiS Ministerstwo Finansów rozwiało wątpliwości – nowej daniny nie będzie, ale zmienią się zasady dotyczące akcyzy.

Nowy podatek? Nie, ale zmiany w akcyzie

Grupa posłów, m.in. Dariusz Matecki, Michał Woś i Anita Czerwińska, zwróciła się do resortu finansów z pytaniami o ewentualne opłaty związane z emisją CO2 i NOx. Posłowie chcieli wiedzieć, czy planowane są nowe daniny, jakie byłyby ich stawki i czy obejmą one także już zarejestrowane pojazdy.

W imieniu Ministerstwa Finansów odpowiedzi udzielił Jarosław Neneman. Podkreślił, że rząd nie planuje wprowadzania nowego podatku od posiadania aut spalinowych. Zamiast tego modyfikacji ulegnie istniejąca akcyza – jej wysokość będzie zależna od poziomu emisji szkodliwych substancji oraz wieku pojazdu.

Zmiany wynikające z KPO

Zobowiązania Polski w ramach KPO obejmują dwa kluczowe kroki:

  • Opłata rejestracyjna dla aut spalinowych – za ten element odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów (kamień milowy E3G).
  • Opłata środowiskowa dla pojazdów emitujących spaliny – jej wprowadzeniem zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska (kamień milowy E4G).

Zmiany w akcyzie będą dotyczyć zarówno samochodów nowych, jak i używanych, ale tylko przy ich pierwszej rejestracji w Polsce.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Na razie szczegółowe rozwiązania nie zostały przedstawione. Ministerstwo Finansów prowadzi analizy, które mają określić, jak dokładnie zmiany w akcyzie wpłyną na rynek samochodów w Polsce. Nie wiadomo jeszcze, od kiedy nowe przepisy miałyby obowiązywać, ani jakie będą konkretne stawki podatkowe.

Jedno jest jednak pewne – zamiast całkowicie nowej daniny, rząd zamierza dostosować istniejące opłaty do unijnych wymogów. Ostateczny kształt regulacji poznamy dopiero po zakończeniu prac nad projektem zmian.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA