Maszyna do liczenia pieniędzy

Podatek od nadmiarowych zysków dla wszystkich przedsiębiorstw powyżej 250 pracowników

26.09.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Zapowiedziany przez Jacka Sasina podatek od nadmiarowych zysków ma objąć wszystkie firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników – wynika z doniesień medialnych.

W ostatni weekendu wicepremier Jacek Sasin zapowiedział wprowadzenie w Polsce tzw. windfall tax – podatku dla firm od nadmiarowych zysków. Miałyby go płacić te przedsiębiorstwa, które osiągają bezprecedensowe dochody np. ze względu na wzrost cen surowców energetycznych.

Rzeczpospolita dotarła do informacji, według których podatkiem miałyby zostać objęte nie tylko państwowe firmy z sektora energetycznego, lecz każde duże przedsiębiorstwo z jakiegokolwiek z sektorów.

Podatek dla wszystkich dużych przedsiębiorstw

Zapowiadany podatek ma dotyczyć nie tylko spółek energetycznych, ale każdego przedsiębiorstwa, także prywatnego, zatrudniającego ponad 250 osób – wynika z dokumentów, na które powołują się dziennikarze „Rzeczpospolitej”.

Jacek Sasin, który zapowiedział wprowadzenie windfall tax, napisał w piśmie skierowanym do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady

Projektowana ustawa zakłada również wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 r., w tym od spółek energetycznych

– napisał w piśmie skierowanym do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Jacek Sasin.

Nowy podatek miałby wynosić 50 proc. nadmiarowych zysków.

Rząd PiS chce w ten sposób ściągnąć z biznesu 13,5 mld zł i dzięki tym środkom sfinansować wypłatę rekompensat za wysokie ceny energii dla samorządów i odbiorców chronionych

– podaje serwis internetowy dziennika.

Wicepremier liczy, że rząd przyjmie założenia do ustawy we wtorek, 27 września, zaś sam proces legislacyjny potrwa kilka tygodni.

MD/źródło: ISBNews

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA