Pierwsze SMRy w Polsce ruszą przed 2030 rokiem

03.06.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Ostatni panel konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze poświęcony był tematowi SMRów (Small Modular Reactors, Małe reaktory modułowe). Moderował mu Jakub Wiech z portalu Energetyka24, a dyskutantami byli: przedstawiciel KGHM Maciej Wójcik, Ziemowit Iwański z Ultra Safe Nuclear Corporation, prezes Smartt Re Tomasz Libront oraz Patryk Geborys z Privacy & Risk EY.

Kiedy powstaną pierwszy SMRy?

Zapytany przez red. Jakuba Wiecha z Energetyka24 o to, kiedy możemy spodziewać się działających SMRów Ziemowit Iwański z Ultra Safe Nuclear Corporation odpowiedział, że już bardzo niedługo:

W Polsce najwcześniej w 2026, natomiast układy komercyjne mogą być zbudowane już w 2028. Na świecie w 2026 i 2027, jeśli chodzi o naszą firmę. Inne firmy zbudują je później

Mimo, że SMR to amerykańska technologia, to pierwsze SMRy zbuduje Kanada – w tym celu powstała wspólna spółka Ultra Safe Nuclear Corporation z Ontario Power.

KGHM uruchomi pierwsze SMR-y w 2029

Przedstawiciel KGHM Maciej Wójcik podkreślił, że wojna i pandemia znacznie przyśpieszyły rozwój sektora energii atomowej. Zdaje sobie z tego sprawę jego spółka, która jest drugi największy odbiorca energii elektrycznej w Polsce. Troska o bezpieczeństwo energetyczne wymaga, byśmy nie opierali się tylko na jednym rodzaju technologii czy jednym rodzaju paliwa.

Dlatego też KGHM zdecydował się na inwestycję w SMR:

SMRy okazują się być ciekawym rozwiązaniem mającym na celu urozmaicenia miksu energetycznego Polski o kolejny rodzaj technologii jądrowej który pozwoliłby na osiągnięcie optymalnych wyników dekarbonizacyjnych

– powiedział Wójcik. Ogłosił także, że KGHM podjął bardzo poważne kroki, by już w 2029 roku pierwsza jednostka SMR została oddana do eksploatacji.

Państwo może pomóc w ubezpieczeniu elektrowni

Prezes Smartt Re Tomasz Libront zwrócił uwagę na problemy z ubezpieczaniem elektrowni atomowych, w tym SMR – z powodu zarówno braku doświadczenia, jak i ze względu na to, że jest to nowa inwestycja. Rozwiązaniem może być ingerencja państwa w rynek ubezpieczeniowy, jednak zazwyczaj wyjście jest inne:

Najczęściej rozwiązaniem, najbardziej popularnym, tam gdzie są elektrownie jądrowe, tam są pule jądrowe, które biorą na siebie ryzyko ubezpieczeniowe.

Organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Gospodarcze, a partnerami strategicznymi: KGHM Polska Miedź S.A., Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., PERN S.A. i Smartt Re sp. z o.o. , zaś partnerami głównymi: Ernst & Young, GoWork.pl i Ultra Safe Nuclear Corporation. Partnerami konferencji byli ponadto: Towarzystwo Finansowe Silesia Sp. z o.o. i Net Cable.

Wydarzenie było objęte patronatem medialnym portalu PKB24.pl

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA