Atom

Pierwsza polska elektrownia jądrowa. Wkrótce rozpoczną się pogłębione badania geologiczne

23.02.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W lokalizacji Lubiatowo-Kopalino trwa przygotowywanie terenu pod pogłębione badania geologiczne – prace terenowe z tym związane wchodzą w kolejny etap.W miejscu, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, realizowane są bardziej szczegółowe badania pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów, na przykład z okresu II Wojny Światowej. Kolejnym etapem będzie karczowanie terenu. 

Na obszarze trwają aktualnie prace terenowe, w tym uprzątanie terenu. Prace te są prowadzone na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Choczewo, z którego przedstawicielami spółka PEJ jest w stałym kontakcie.

Zanim rozpoczną się pogłębione badania geologiczne, teren ten będzie musiał być zbadany do głębokości 6 metrów pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów. Badania te przebiegają pod nadzorem archeologicznym i przyrodniczym. Ponadto w najbliższym czasie na terenie przeznaczonym pod pogłębione badania geologiczne rozpocznie się karczowanie.

Za badania terenowe, które rozpoczną się wiosną 2024, odpowiada partner spółki PEJ – doświadczona amerykańska firma Bechtel. Wiedza z zakresu geologii pozyskana na tym etapie posłuży również do wypracowania określonych rozwiązań projektowych w związku z trwającą realizacją umowy na prace inżynieryjne Polskich Elektrowni Jądrowych z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel.

Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest strategicznym dla Polski projektem. Ma on na celu m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy czystej i przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej dla polskich firm i gospodarstw domowych. Na budowie elektrowni jądrowej skorzysta również gmina lokalizacyjna, która – oprócz potężnego zastrzyku finansowego do budżetu pochodzącego z podatków – będzie mogła liczyć na szereg korzyści, w tym zarówno tych związanych z rozwojem infrastruktury towarzyszącej (np. drogi oraz połączenia kolejowe), jak i z powstaniem nowych miejsc pracy. 

– podaje PEJ w komunikacie.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA