Lokalizacja SMR Orlenu

Orlen podał dziś lokalizacje SMR. Mają powstać w aż 7 polskich miastach

17.04.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Ostrołęka, Włocławek, Warszawa, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg, Stalowa Wola – to w tych miejscowościach PKN Orlen i Synthos planują budowę SMR – małych modułowych reaktorów jądrowych. Pierwszy SMR ma powstać w Polsce już na przełomie 2028 i 2029 roku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przedstawił wstępne lokalizacje dla reaktorów SMR w Polsce. Jak zaznaczył, miejsca te będą musiały jeszcze zostać poddane trwającym ok. 2 lat badaniom.

Pierwszymi potencjalnymi lokalizacjami mają być Ostrołęka, Włocławek, Warszawa, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg, Stalowa Wola.

Jak podkreślił Obajtek, na tym nie koniec. Następne lokalizacje kolejnych reaktorów mają być znane pod koniec tego roku. W sumie w tym roku Orlen chce podać 20 potencjalnych lokalizacji.

Prawie 80 SMR w 15 lat

Na początku 2023 roku prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział, że w „ambitnych planach” Orlenu jest uruchomienie 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach do 2038 roku

Sądzę, że w 2029 roku uruchomimy pierwszy reaktor (…) – Transformacji energetycznej nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Transformacja energetyczna będzie bardzo szybko szła. Ten, kto nie będzie w nią inwestował, zostanie w tyle, nie będzie miał konkurencyjnej gospodarki (…) Inwestycje w zieloną energetykę muszą być uzupełniane stabilną energetyką niskoemisyjną. Jedyną taką energetyką jest duży i mały atom

– powiedział podczas konferencji Obajtek.

Na konferencji prasowej obecny był także premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, dzisiejszy dzień jest „absolutnie przełomowy”:

Polska potrzebuje czystych i tanich źródeł energii. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom to szybka droga do uzupełnienia naszych zasobów. Małe reaktory jądrowe są przyszłością energetyki w Polsce.

– mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. –

Rektor BWRX-300 firmy General Electric Hitachi Nuclear Energy, z którą współpracują Orlen i Synthos został zaprojektowany jako mały modułowy reaktor wodny wrzący (typu BWR) o mocy elektrycznej 300 MW.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA