Organizacja Igrzysk Olimpijskich przynosi więcej strat niż zysków

02.08.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Niedoszacowane koszty zagrażają gospodarzom igrzysk olimpijskich. Mimo potencjalnych korzyści, organizacja imprezy może przynieść organizatorom znaczące straty finansowe – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak podają eksperci, naukowcy przeanalizowali w tym zakresie korzyści krótkoterminowe (związane z wydatkami turystów), długoterminowe (rozwój infrastruktury i wzrost inwestycji oraz handlu) i niematerialne (np. duma obywatelska), a także wydatki na infrastrukturę ogólną (transport, zakwaterowanie) i sportową oraz koszty operacyjne (administracja, ceremonie, bezpieczeństwo).

Z przeprowadzonej analizy wynika, że w większości przypadków organizacja igrzysk przynosi straty dla miast-gospodarzy. Szczególnie niekorzystny bilans kosztów i korzyści dotyczy miast w krajach rozwijających się.

Szczególne zagrożenie dla gospodarzy mogą stanowić niedoszacowane koszty, które w przypadku organizacji igrzysk systematycznie przewyższają zaplanowany budżet. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie prowadzą badania na temat skali problemu. Z ich analiz wynika, że igrzyska są jedynym tak dużym przedsięwzięciem, którego organizacja zawsze powoduje przekroczenie zaplanowanego budżetu. W innych przypadkach analizowanych przez badaczy, takich jak projekty inwestycyjne w zakresie obronności czy infrastruktury drogowej, zazwyczaj 10-60 proc. inwestycji jest realizowanych zgodnie z planowanym budżetem lub poniżej niego. Igrzyska olimpijskie mają drugie najwyższe średnie przekroczenie kosztów spośród wszystkich analizowanych megaprojektów (159 proc. w ujęciu realnym). Wyższe przekroczenie kosztów wystąpiło tylko w przypadku projektów związanych z utylizacją odpadów nuklearnych (238 proc.).

– czytamy.

Paryż też straci na igrzyskach

Jak zaznaczają eskperci PIE, tegoroczne igrzyska, choć najtańsze od 12 lat, także mierzą się z problemem znacznego przekroczenia budżetu.

Średnie planowane wydatki są o 195 proc. niższe od faktycznych dla igrzysk letnich i o 132 proc. dla zimowych. Koszty tegorocznych igrzysk w Paryżu wzrosły z planowanych 3,6 mld euro aż do 8,8 mld euro. Także Los Angeles, gdzie odbędą się kolejne igrzyska letnie w 2028 r., skorygowało swoją obecną prognozę z 5,3 mld dolarów do 6,8 mld dolarów. Z analiz przeprowadzonych przez oxfordzkich naukowców wynika, że dotychczas budżet igrzysk w Paryżu został przekroczony o 115 proc. w ujęciu realnym. Chociaż stanowi to spadek w stosunku do lat poprzednich, wskaźnik nadal pozostaje na niepokojąco wysokim poziomie.

Skala rzeczywistych kosztów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej oceny ryzyka ponoszonego przez potencjalnych gospodarzy, podkreślają analitycy PIE.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wymaga zagwarantowania, że organizatorzy pokryją wszelkie przekroczenia budżetu, co podkreśla wagę ich dokładnego oszacowania. Naukowcy z Oxfordu twierdzą, że problem niedoszacowania kosztów igrzysk jest na tyle poważny, że może przynieść niekorzystne skutki gospodarcze. Argumentują, że igrzyska w Atenach w 2004 r. osłabiły grecką gospodarkę i przyczyniły się do kryzysu. Pogorszyła się także sytuacja gospodarcza Brazylii po igrzyskach w Rio De Janeiro w 2016 r., gdzie gubernator ogłosił stan wyjątkowy, aby zapewnić dodatkowe finansowanie igrzysk z pieniędzy przeznaczonych na walkę z klęskami żywiołowymi i innymi katastrofami

MD/źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA