Nigdy wcześniej realne płace w Polsce nie spadały tak szybko
W grudniu nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się do 10,3 proc. W ujęciu realnym wynagrodzenia w firmach spadły w tym czasie aż o 5,4 proc. r/r. To najwyższy wynik w historii pomiarów i najszybszy w historii spadek realnych płac – podają eksperci Credit Agricole.
W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w grudniu o 5,4 proc. r/r wobec spadku o 3,1 proc. w listopadzie. Tym samym był to ich najsilniejszy spadek w historii danych, którymi dysponujemy (od 1999 r.).
Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w grudniu do 10,3 proc. r/r wobec 13,9 proc. To znacząco poniżej konsensusu rynkowego który wynosił 12,4 proc. – wynika z danych opublikowanych przez GUS
W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w grudniu o 5,4 proc. r/r wobec spadku o 3,1 proc. w listopadzie. Tym samym był to ich najsilniejszy spadek od 1999 r., kiedy rozpoczęto zbieranie takich danych.
Jak podają eksperci, głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku silnego spowolnienia wzrostu nominalnych wynagrodzeń był efekt wysokiej bazy sprzed roku. Z tego względu spadek dynamiki wynagrodzeń miał szeroki zakres sektorowy.
Dane o strukturze wzrostu płac w grudniu wskazują, że za zmniejszenie tempa wzrostu wynagrodzeń ogółem odpowiadała przede wszystkim niższa dynamika w przetwórstwie przemysłowym (8,5 proc. r/r w grudniu wobec 11,1 proc. w listopadzie), w dziale „handel; naprawa pojazdów samochodowych” (6,7 proc. wobec 11,7 proc.), kategorii „informacja i komunikacja” (6,9 proc. wobec 13,5 proc.) oraz „górnictwie i wydobywaniu” (15,9 proc. wobec 35,8 proc.) – czytamy w analizie.
Dzisiejsze dane są spójne z naszą oceną, zgodnie z którą, mimo utrzymującej się wysokiej presji płacowej, w warunkach rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw oraz oczekiwanego przez nas spowolnienia wzrostu gospodarczego roczna dynamika wynagrodzeń będzie kształtowała się w lekkim trendzie spadkowym.
– oceniają eksperci Credit Agricole.
MD