Warszawa

Niemiecka prasa pisze o polskim cudzie gospodarczym

27.05.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Niemiecki wysokonakładowy dziennik „Bild” pisze o „cudzie gospodarczym na Wschodzie” i zastanawia się nad przyczynami sukcesu Polski – czytamy w Deutsche Welle.

Polska – daleko przed Niemcami. Tak podała Komisja Europejska w swojej prognozie wzrostu gospodarczego na 2024

– pisze „Bild” w swoim internetowym wydaniu. Tymczasem według najważniejszych zarówno KE jak i niemieckich instytutów ekonomicznych w 2024 roku niemiecka gospodarka nie urośnie.

Według KE najwyższy wzrost PKB w 2024 spośród krajów UE odnotują Malta (4,6 proc.) oraz Chorwacja i Rumunia (po 3,3 proc.). Prognoza dla Niemiec to wzrost o zaledwie 0,1 proc. PKB.

Polska od dziesięcioleci jest w czołówce, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy i rozwija się w kierunku coraz silniejszej gospodarki w Europie. (…) Polska zaszła również daleko pod względem dochodu na głowę. A zatem wszyscy Polacy skorzystali na rozwoju gospodarczym. Poza tym, polska gospodarka jest bardzo różnorodna. Oznacza to, że Polska nie jest w pełni uzależniona od żadnej branży

– pisze niemiecka gazeta i zaznacza, że „nie zanosi się na zakończenie” okresu wysokiego wzrostu dla Polski.

Czas na nas, by dokładniej przyjrzeć się, czego możemy się z tego nauczyć

– podsumowuje „Bild”.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA