Niemcy, Berlin

Niemiecka gospodarka wpadła w recesję

16.01.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W ubiegłym roku niemiecka gospodarka wpadła w reces – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Produkt krajowy brutto (PKB) spadł w Niemczech o 0,3 proc. w porównaniu z 2022 rokiem.

Zdaniem ekonomistów niemiecka gospodarka odnotuje spadek również w tym roku.

W związku z inflacją Niemcy ograniczyli prywatne wydatki, w konsekwencji spadła konsumpcja. W ubiegłym roku średnia stopa inflacji wyniosła w Niemczech 5,9 proc. Od zjednoczenia kraju gorzej było tylko raz – w 2022 roku (wówczas średnia stopa inflacji wyniosła 6,9 procent).

Lepiej nie będzie

Większość ekonomistów nie spodziewa się znacznej poprawy w tym roku. Najbardziej optymistyczni spodziewają się wzrostu poniżej jednego procenta, nie brak również takich którzy zakładają dalszy spadek PKB.

W ubiegłym roku wzrosło również zadłużenie naszych zachodnich sąsiadów. Deficyt budżetu rządu federalnego, krajów związkowych, gmin i ubezpieczeń społecznych wyniósł 82,7 mld euro czyli 2,0 procent PKB. W 2022 r. było to 2,5 procent.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA