Niemcy chcieli relokować do Włoch prawie 13 tys. imigrantów. Przyjęto tylko trzech
Włochy zaakceptowały tylko trzy z 12 841 osób, których Niemcy chcieli im odesłać. Jest to spowodowane nadmiernym obciążeniem tego kraju przez ogromną liczbę migrantów przybywających do niego przez morze Śródziemne.
12 841 osób, o których mowa, to migranci, którzy przybyli do Niemiec poprzez Włochy, co zgodnie z zasadami dublińskimi czyni ten drugi kraj odpowiedzialnym za rozpatrzenie ich wniosków o azyl i zapewnienie zakwaterowania. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat włoski rząd po cichu ignorował te zobowiązania, mając zarazem podsycać napięcia z innymi krajami UE, w szczególności z Niemcami.
Jak pokazują dane Eurostatu, w 2023 r. Włochy otrzymały 42 468 wniosków od innych państw członkowskich o przyjęcie migrantów zgodnie z zasadami dublińskimi, co jest najwyższym wynikiem wśród państw członkowskich.
Z drugiej strony znajdują się Niemcy i Francja, państwa które wystosowały najwięcej wniosków o relokację migrantów do innych krajów – kolejno 74 620 i 48 724.
Włosi nie mają już miejsca dla migrantów
Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło publicznego komentarza. Jak jednak twierdzi portal Euractiv, powołując się na źródła, zawieszenie jest spowodowane nadmiernym obciążeniem spowodowanym dużą liczbą przybyszów z Afryki Północnej, która przytłoczyła włoski system przyjmowania imigrantów.
Są to te same argumenty, których włoski rząd użył pod koniec 2024 r., kiedy wydał okólnik wzywający wszystkie 27 państw członkowskich UE do tymczasowego wstrzymania transferów, powołując się na brak dostępnych miejsc w ośrodkach recepcyjnych.
MD