Niemiecka flaga

Nasi sąsiedzi zza Odry się rozleniwili? Zdaniem czołowego niemieckiego ekonomisty pracują zbyt mało

29.05.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Jeden z czołowych ekonomistów, szef Instytutu Niemieckiej Gospodarki Michael Huether uważa, że w Niemczech nie powinno się dyskutować o skróceniu czasu pracy, a o jego wydłużeniu.

Powinnismy rozmawiać nie o tym, jak pracować mniej, ale jak pracować więcej. (…) W Niemczech do końca dekady będziemy mieć niedobór około 4,2 miliarda godzin pracy z powodu starzenia się społeczeństwa, nawet jeśli założę, że co roku imigrować będzie 200 000 pracowników netto

– powiedział Huether redakcji „Der Spiegel”.

Za wzór podał Szwajcarię, gdzie w tygodniu pracuje się średnio o dwie godziny więcej niż w Niemczech. Zdaniem Huether należy skreślić kilka dni ustawowo wolnych od prac. Podał też przykład z 1995 roku, gdy przypadające w listopadzie Święto Modlitwy i Pokuty przestało być w Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Miało to na celu sfinansowanie ubezpieczenia pielęgnacyjnego.

Większa liczba godzin pracy jest możliwa, wystarczy tylko chcieć

– ocenił ekonomista, który zdecydowanie negatywnie ocenia pomysły czterodniowego tygodnia pracy.

Jeśli uczynimy czterodniowy tydzień pracy maksymą dla całej gospodarki, to stworzymy więcej nowych problemów niż rozwiążemy starych

– ocenił.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA