fotowoltaika

Farma fotowoltaiczna wielkości 6 tys. boisk piłkarskich została podłączona do sieci w Dubaju

01.12.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Największy na świecie, mający powierzchni 44 km kwadratowych, projekt fotowoltaicznej jednostki został podłączony do sieci w Dubaju. To też największy projekt pod względem ilości zainstalowanej mocy – w sumie 900 MW.

Jednostka w należącej do Shanghai Electric elektrowni fotowoltaicznej o mocy 700 MW i 250 MW w Dubaju została podłączona do sieci. Test to największy na świecie termiczny projekt fotowoltaiczny pod względem mocy zainstalowanej, wielkości inwestycji i rezerw ciepła ze stopionej soli.

Jego całkowita powierzchnia wynosi 44 kilometrów kwadratowych, co odpowiada nieco ponad 6 tys. standardowych boisk piłkarskich. Obiekt, który wznosi się na wysokość 262 metrów (około 860 stóp), jest najwyższym wieżowym projektem solarnym na świecie. W projekcie wykorzystano około 560 tys. ton stopionej soli i 70 tys. heliostatów, każdy o powierzchni około 25 metrów kwadratowych.

Eksploatacja obiektu zastępuje spalanie 2 milionów ton standardowego węgla rocznie. Moduły fotowoltaiczne o mocy 250 MW zostały rozproszone w niewykorzystywanych miejscach w celu maksymalnego wykorzystania terenu, natomiast instalacja termiczna o mocy 700 MW składa się z trzech jednostek korytkowych o mocy 200 MW i jednostki wieżowej o mocy 100 MW.

Energia zgromadzona w modułach nieckowych i wieżowych, po uruchomieniu wszystkich jednostek, może generować moc w sposób nieprzerwany przez maksymalnie 13,5 godziny w nocy i 15 godzin w okresach niesprzyjającej pogody.

Usytuowanie na środku pustyni, gdzie temperatury w ciągu dnia mogą wzrosnąć do blisko 50° C, w połączeniu z wpływem pandemii oraz innymi czynnikami, doprowadziło do tego, że projekt napotkał szereg trudności podczas budowy, takich jak ogólny wzrost kosztów (z czego koszty surowców wzrosły najbardziej), opóźnienia w dostawach, wyzwania związane z łańcuchem dostaw w produkcji sprzętu i poważne braki kadrowe.

Projekt stanowi czwartą fazę elektrowni termicznej i fotowoltaicznej realizowanej przez Dubajski Urząd Energii Elektrycznej i Wodnej w parku fotowoltaicznym Mohammed bin Rashid Al Maktoum (MBR)

Wykonawcą projektu jest Grupa Shanghai Electric. Projekt stanowi czwartą fazę elektrowni termicznej i fotowoltaicznej realizowanej przez Dubajski Urząd Energii Elektrycznej i Wodnej w parku fotowoltaicznym Mohammed bin Rashid Al Maktoum (MBR).

Zobacz też: Wkrótce Saudi Aramco przejmie 1/3 udziałów Rafinerii Gdańskiej

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA