Flaga Holandii na fasadzie ceglanego budynku

„Nadzieja, Odwaga i Duma”. Nowy rząd chce zmienić kurs polityczny w Holandii

24.05.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W Holandii trwa powstaje właśnie nowy rząd. Tworzą go cztery partie prawicowo-centrowe (PVV, VVD, NSC i BBB) które zawarły porozumienie oraz zaprezentowały wspólny program. Po prawie 14 latach dojdzie do zmiany na stanowisku premiera. Ustępujący Mark Rutte złożył dymisję w lipcu 2023 r. w wyniku narastających napięć politycznych oraz kontrowersji związanych z polityką imigracyjną i reformami socjalnymi – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Umowa koalicyjna zwiastuje zmianę kursu politycznego Holandii. Dokument zatytułowany Nadzieja, Odwaga i Duma określa główne kierunki polityki nowego rządu

Zielony atom

Jak czytamy w Tygodniku Gospodarczym, nowy rząd nadal stawia na zieloną gospodarkę:

Planowane są inwestycje w energię odnawialną, w tym rozwój farm wiatrowych i słonecznych oraz wsparcie dla firm przechodzących na ekologiczne technologie. Koalicja podtrzymuje europejskie cele klimatyczne, ale zmienia kombinację polityk. Nowe porozumienie przewiduje obniżenie podatków od energii, zniesienie holenderskiego podatku od emisji CO₂ w europejskim systemie ETS oraz obniżenie dotacji dla pojazdów elektrycznych i paneli słonecznych.

Z drugiej strony, koalicja planuje budowę czterech zamiast dwóch elektrowni jądrowych i podniesienie podatków od biletów lotniczych. Już wcześniej dostępna analiza wykazała, że obecne i proponowane środki mogą nie wystarczyć do osiągnięcia 55-proc. redukcji emisji do 2030 r. Jeśli cele klimatyczne nie zostaną osiągnięte, koalicjanci zastrzegają, że opracują dodatkowe polityki, co oznacza możliwość dostosowania polityk klimatycznych w trakcie ich realizacji.

Inwestycje i niższe podatki

Koalicjanci zapowiadają zmianę polityki gospodarczej. Nowa koalicja wyraziła chęć zwiększenia inwestycji publicznych, kosztem opóźnienia cięć wydatków rządowych. W 2024 r. deficyt ma wynieść 2,8 proc. PKB, zaś dług publiczny pozostać poniżej 60 proc. PKB.

Koalicjanci zapowiadają zmianę polityki gospodarczej. Planują obniżki podatków mające na celu poprawę warunków życia i zwiększenie konkurencyjności gospodarki. Postulują także wzmocnienie praw pracowniczych oraz poprawę warunków pracy w sektorach o niskich płacach, m.in. przez zwiększenie minimalnej stawki godzinowej. Rząd planuje również wspierać innowacje i cyfryzację – przewiduje wsparcie dla start-upów technologicznych oraz rozwój infrastruktury cyfrowej, aby uczynić Niderlandy liderem w dziedzinie innowacji technologicznych.

Kolejnym priorytetem holenderskiego gabinetu są działania mające na celu zwiększenie dostępności mieszkań, czytamy w Tygodniku. Planowane jest przyspieszenie procesów budowlanych i wprowadzenie ulg podatkowych dla deweloperów budujących mieszkania na wynajem. W najbliższych pięciu latach celem rządu jest doprowadzenie do podaży mieszkań na poziomie 100 tys. rocznie, co ma złagodzić kryzys mieszkaniowy.

Jak zwracają uwagę eksperci Instytutu, zmiana gabinetu zwiastuje trudniejsze relacje z UE:

Rząd zamierza wprowadzić bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące przyjmowania nowych imigrantów. Prawdopodobnie będzie także przeciwny próbom zwiększania unijnego budżetu. W komentarzach, np. Politico, analitycy sugerują również chłodny stosunek do akcesji nowych członków wspólnoty, w tym Ukrainy.

– czytamy.

MD/źródło: PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA