Mimo amerykańskich sankcji chiński producent chipów odnotował rekordowe przychody
W trzecim kwartale 2023 SMIC – producent chipów z siedzibą w Szanghaju odnotował 34-procentowy wzrost przychodów rok do roku, sięgający sumy 2,17 miliarda dolarów.
Największa chińska odlewnia chipów, Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), w czwartek odnotowała rekordowe przychody kwartalne dzięki silnemu krajowemu popytowi na tzw. „stare chipy”. Przychody firmy w trzecim kwartale wzrosły o 34 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 2,17 miliarda dolarów. Czysty zysk za kwartał wyniósł 148,8 miliona dolarów, co stanowi wzrost o 58,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
Firma po raz pierwszy osiągnęła ponad 2 miliardy dolarów przychodów kwartalnych
— poinformował SMIC w oświadczeniu w czwartek.
Dobre wyniki pokazują, że SMIC nadal jest liderem na rynku krajowym w zaawansowanych procesach produkcji półprzewodników, pozostając jednocześnie jedynym operatorem fabryki na kontynencie, który może przetwarzać 7-nanometrowe układy scalone.
Przychody od klientów z Chin również systematycznie rosły w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Aż 86,6 procent przychodów w ostatnim kwartale generowali klienci z Chin kontynentalnych.
SMIC na czarnej liście USA
Waszyngton dodał SMIC do czarnej listy handlowej USA w grudniu 2020 r., trzy miesiące po tym, jak USA obłożyły sankcjami Huaweia, w wyniku SMIC zostało zmuszone do zerwania powiązań z producentem smartfonów.
Jak informuje Reuters, amerykańscy ustawodawcy nasilili apele o dalsze represje wobec SMIC. Michael McCaul, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, wezwał Departament Handlu USA do sprawdzenia zakładów SMIC i ustalenia, czy firma nielegalnie produkuje chipy dla Huawei.
MD