Macron: Należy ograniczyć import rosyjskiej ropy i węgla

04.04.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Po ujawnieniu rosyjskich zbrodni w Buczy prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy i ograniczenia importu rosyjskiej ropy i węgla.

To, co wydarzyło się w Buczy, wymaga nowego zestawu sankcji i bardzo wyraźnych środków. Nowe restrykcje powinny być uzgodnione z europejskimi sojusznikami, przede wszystkim z Niemcami, i dotyczyć węgla oraz ropy naftowej

– powiedział prezydent Francji, odnosząc się do zbrodni popełnionych przez Rosjan w podkijowskiej Buczy. W poniedziałek rano zakłady pogrzebowe w tym mieście informowały, że po wyzwoleniu z rosyjskiej okupacji pochowano już ciała około 330-350 cywilów.

Na Ukrainie są bardzo wyraźne oznaki zbrodni wojennych. To armia rosyjska była w Buczy. Ci, którzy byli źródłem tych zbrodni, będą musieli za nie odpowiedzieć

– powiedział francuski prezydent.

Zadeklarował również gotowość pomocy władzom ukraińskim w badaniu tych zbrodni.

Wypowiedź Macrona w wyraźnie antyrosyjskim tonie może być także związana ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi we Francji, których pierwsza tura odbędzie się już w najbliższy weekend.

Ambasadorowie UE mają rozmawiać w środę o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, w tym o możliwości embarga na rosyjską energetykę.

Jednak w Niemczech, po tym jak ukraińscy i europejscy urzędnicy oskarżyli rosyjskie wojska o popełnienie okrucieństw pod Kijowem, zwłaszcza w Buczy, nie ma zgody co do natychmiastowego wstrzymania importu rosyjskiej energii.

Morawiecki skrytykował negocjacje z Putinem

Wypowiedź prezydenta Francji o kilkanaście minut wyprzedziła tą, którą wygłosił w trakcie konferencji Mateusz Morawiecki. Skrytykował on zwłokę części europejskich przywódców. Podkreślił, jak ważne są teraz jasne, zdecydowane sankcje. Zwrócił się też bezpośrednio do Emmanuela Macrona:

Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem, co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań, które miały miejsce? – pytał prezydenta Francji premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do wydarzeń w Buczy. Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać. Z Hitlerem nikt nie negocjował. Negocjowalibyście z Hitlerem, ze Stalinem, z Pol Potem?

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA