Komisja Europejska: Miliardowe odszkodowania dla niemieckich koncernów za odejście od węgla

05.06.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Komisja Europejska wydała zgodę na wypłatę do 1,75 mld euro państwowego odszkodowania koncernu energetycznego Leag. Ma to na celu zamortyzowanie skutków odejścia od węgla we wschodnich Niemczech. Wcześniej podobną decyzję KE podjęła w sprawie koncernu energetycznego RWE. Niemcy planują stopniowo odchodzić od węgla do roku 2038.

W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska zgodziła się na miliardowe odszkodowanie za przedterminową rezygnację RWE z wydobycia węgla brunatnego i używania do produkcji energii elektrycznej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Koncern ma otrzymać do 2030 roku łącznie około 2,6 miliarda euro. Według KE pomoc państwa jest konieczna, aby RWE mógł wyłączyć swoje elektrownie zasilane węglem brunatnym. Koncern planuje zrobić to do końca marca 2030 roku.

Teraz podobna decyzja zapadła w sprawie koncernu Leag z. Firma ma dostać 1,2 mld euro na działania na terenach pogórniczych oraz na koszty socjalne (np. porozumienia społeczne). Co istotne, Leag otrzyma te pieniądze niezależnie od tego, kiedy rzeczywiście odejdzie od wytwarzania energii elektrycznej w siłowniach węglowych. Kolejne 550 milionów euro Leag ma otrzymać po spełnieniu określonych warunków.

Według szefa Leag Thorstena Kramera powiedział, że odszkodowanie to kluczowy element dalszego przeobrażania koncernu w „zielony powerhouse”.

Dzięki temu zapewniono pieniądze na ochronę socjalną pracowników w okresie przejściowym oraz na działania na terenach pogórniczych

– uważa Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA