Kebab

Kebab w Polsce? Małe szanse na to, że dostaniesz dokładnie to co zamówiłeś

26.07.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zainteresowała się sprawą jakości jedzenia w kebabach. Kontrolę przeprowadzono w pierwszym kwartale tego roku roku. Zbadano żywność w łącznie 109 podmiotach branży gastronomicznej na terenie całej Polski. Nieprawidłowości wykryto w ponad 80 proc. lokali.

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabu (głównie serwowanego w wersji pociętej w bułce, picie, tortilli, z frytkami itp.) w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami i wymaganiami, których spełnienie zostało zadeklarowane w oznakowaniu produktu lub dokumentach towarzyszących

– podaje inspekcja w specjalnym komunikacie.

Wyniki inspekcji są zatrważające. Nieprawidłowości stwierdzono w 89 ze 109 kontrolowanych podmiotów, czyli w 81,7 proc. badanych miejsc.

Fałszywa baranina

Nieprawidłowości w parametrach fizykochemicznych stwierdzono w aż 54,1 proc. skontrolowanych partii jedzenia. Objawiały się one m.in. poprzez brak deklarowanego gatunku mięsa w daniu – np. zamiast baraniny w daniu było inne mięso.

Co więcej, aż 74,8 proc. zbadanych partii jedzenia było nieprawidłowo oznakowanych. Oznacza to, że w daniach używano innych składników, niż deklarowano klientowi. Np. zamiast kebabu z jagnięciną klienci dostawali mięso wołowo-drobiowe, a zamiast sera Feta w kebabie znajdował się ser sałatkowy.

Dania były też oznaczone nieprawidłową nazwą. W niektórych przypadkach nie było wskazane jaki gatunek mięsa jest w zestawie albo wskazanie to było niewłaściwe ze stanem faktycznym.

W 48 przypadkach kontrole zakończyły się nałożeniem kar administracyjnych. Suma nałożonych kar wyniosła łącznie 63,2 tys. zł.

Inspekcja zapowiedziała dalsze kontrole:

Chcąc zapewnić ochronę praw i interesów konsumenta uzasadnione jest prowadzenie dalszych kontroli jakości handlowej w placówkach gastronomicznych, w czasie których szczególną uwagę należy zwracać na sposób przekazywania konsumentom informacji na temat środków spożywczych, jak również na prawidłowość realizacji zawartych w nich deklaracji

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA