Kawa mocno podrożeje. Dostawcy mają puste magazyny

04.03.2025
Dorian
Czas czytania: 2 minut/y

Brazylia, największy producent kawy na świecie, zmaga się obecnie z jednym z najpoważniejszych kryzysów w historii przemysłu kawowego. Kraj dotknęła jedna z największych susz w ostatnich latach, co miało ogromny wpływ na zapasy kawy. W wyniku tego, plantatorzy zmuszeni byli do sprzedaży niemal wszystkich ziaren jeszcze przed rozpoczęciem nowych zbiorów. Jak mówi Willian Cesar Freiria, kierownik sprzedaży w Cocapec, trzeciej co do wielkości spółdzielni kawowej w Brazylii, nigdy wcześniej nie było tak niskich zapasów w lutym.

Kryzys w Brazylii ma bezpośredni wpływ na ceny kawy na całym świecie. Kawa Arabica, której Brazylia jest jednym z głównych producentów, podrożała w 2024 roku o 70%, a w 2025 roku o kolejne 20%. Cena tego surowca osiągnęła rekordowy poziom 4,30 dolara za funt w lutym. Z kolei kawa Robusta, także ważna odmiana, zanotowała wzrost cen o 72% w 2024 roku, osiągając wartość 5 847 dolarów za tonę. Tak gwałtowne wzrosty cen wpływają na handel kawą oraz ceny detaliczne w sklepach.

Spadek eksportu i brak zapasów

Problemy związane z produkcją kawy nie dotyczą tylko Brazylii. W 2024 roku również Wietnam, drugi co do wielkości producent kawy na świecie, zmagał się z trudnościami spowodowanymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W wyniku tego eksport kawy spadł o 17,2% w porównaniu do roku poprzedniego. Dodatkowo, Wietnam, podobnie jak Brazylia, sprzedał niemal wszystkie swoje zbiory z 2024 roku, a magazyny w obu krajach będą puste do maja, kiedy to rozpocznie się nowy sezon zbiorów.

Właściciel Daterra Coffees, jednej z brazylijskich plantacji, wyraził wątpliwość co do tego, czy obecne ceny kawy mogą się utrzymać na tak wysokim poziomie. Choć kryzys w Brazylii i innych krajach producentach miał znaczący wpływ na rynek, nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja po rozpoczęciu nowych zbiorów. Czy globalna produkcja kawy odzyska równowagę, czy też ceny nadal będą rosły? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – kawa w najbliższym czasie będzie znacznie droższa.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA