Zielona przyszłość miast i regionów

Już 4 marca rozpocznie się IX Europejski Kongres Samorządów

08.02.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Już za niespełna miesiąc, w dniach 4 – 5 marca 2023 roku w Mikołajkach odbędzie się IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. Jego organizatorem jest Instytut Studiów Wschodnich, odpowiedzialny także za Forum Ekonomiczne w Karpaczu. EKS to wydarzenie służące w pierwszej kolejności debatom na temat wyzwań z którymi borykają się samorządy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”.

W poprzedniej, VIII edycji Kongresu wzięło udział ponad dwa tysiące uczestników z Polski i 33 innych krajów. Największą grupę stanowili polscy samorządowcy, których było ponad 600. W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 2,5 tys. uczestników. Prócz samorządowców w Mikołajkach obecni będą również przedstawiciele administracji państwowej, biznesu, organizacji pozarządowych i mediów. Organizatorzy chcą by Kongres był miejscem wymiany doświadczeń oraz budowania i pogłębiania współpracy pomiędzy samorządami i kluczowymi interesariuszami, nie tylko z Polski ale również z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W trakcie IX Europejskiego Kongresu Samorządów odbędzie się ponad 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Debaty Kongresu poruszą m.in. takie obszary jak: zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego, mechanizmy rozwoju miast i regionów, finansowanie inwestycji, ochrona środowiska czy polityka zdrowotna.

Program Kongresu będzie realizowany w ramach piętnastu ścieżkach tematycznych, takich jak: Gospodarka, Biznes i Zarządzanie, Społeczeństwo, Finanse, Zrównoważony Rozwój, Współpraca Międzyregionalna, Forum Kultury Regionów, Salon Przemysłu Turystycznego, czy Zdrowie.    

Prócz debat o tematyce społeczno-gospodarczej IX EKS będzie miało także bogaty program kulturalny i rekreacyjny, obejmujący warsztaty, spotkania z autorami książek, czy prezentacje atrakcji turystycznych regionu.

Temat przewodni tegorocznego Kongresu, „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”, stawia nas przed kluczowym pytaniem o przyszłość zarządzania lokalnego i regionalnego w obliczu globalnych zmian. Musimy analizować i reagować na wyzwania takie jak pandemia, kryzysy ekonomiczne czy zmiany klimatyczne. Te wydarzenia wskazują na konieczność przemyślanej adaptacji i innowacji w zakresie zarządzania lokalnego.

– podkreśla Marcin Kuchciński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Głównym Partnerem wydarzenia jest Województwo Warmińsko-Mazurskie. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. portal PKB24.

Zarejestruj się tutaj: https://www.forum-ekonomiczne.pl/event/ix-europejski-kongres-samorzadow

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA