Kongres Polska Moc Biznesu

IV edycja Kongresu Polskiej Mocy Biznesu już za nami

03.12.2024
Redakcja
Czas czytania: 4 minut/y

W poniedziałek pierwszego grudnia w Warszawie odbył się kongres Społeczno-Gospodarczy “Polska Moc Biznesu”. To jedno z najistotniejszych forum biznesowych w Polsce, które łączy kluczowe tematy związane z gospodarką, bezpieczeństwem i innowacjami. Wydarzenie na PGE Narodowym zainaugurowali Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak wraz z Rektorem Szkoły Głównej Handlowej, Piotrem Wachowiakiem.

W Kongresie udział wzięło ponad 1200 uczestników i przeszło 200 prelegentów. Równocześnie na czterech scenach odbywały się dyskusje, spotkania i wystąpienia przedstawicieli biznesu, środowisk akademickich, ministerstw oraz organizacji społecznych.

Wśród Patronów medialnych wydarzenia był portal PKB24

Bezpieczny obywatel

W otwierającym wystąpieniu minister Siemoniak przedstawił kwestie społecznego zapotrzebowania na bezpieczne i odporne środowisko cywilne oraz nowej ustawy przygotowanej przez MSWiA, która ma na celu stworzenie kompleksowego systemu opartego na istniejących już strukturach:

Ta ustawa ma zmienić filozofię podejścia do ochrony ludności. Z tematu, który wydaje się tematem dla służb czy urzędników, ten temat musi stać się tematem wszystkich obywateli. Wszyscy jesteśmy ludnością, która jest zagrożona i każdy powinien wnieść swój wkład ― także biznes, nauka i wszystkie środowiska, które tworzą nasze społeczeństwo

– mówił szef MSWIA. Jego wystąpienie otworzyło panel dyskusyjny “Obywatel Bezpieczny” w studio BE READY, czyli na jednej z czterech scen wydarzenia. Podczas spotkania prelegenci dyskutowali o programie ochrony ludności i obrony cywilnej.

Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, podkreślił znaczenie wspólnej pracy ponad podziałami:

Ustawa została zaakceptowana jednogłośnie. Ona jest bezstronna i apolityczna. My mamy za zadanie wspólnie budować nasze bezpieczeństwo.

Wojewoda zwrócił także uwagę na ogromną rolę władz samorządowych w budowaniu bezpieczeństwa cywilnego: „Wójtowie, starostowie ― oni są najbliżej obywatela, to ich ludzie pytają o schrony, o zapasy wody, o to, czy będzie prąd w sytuacjach zagrożenia.

Podczas spotkania zostały także poruszane kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Na jego najważniejszy aspekt wskazał Jarosław Grzywiński, prezes zarządu NASK S.A.: „Przede wszystkim to jest walka z dezinformacją. Kwestie prawidłowej komunikacji to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa.

Ekspert wskazał także na rolę NASK w budowaniu bezpieczeństwa:

NASK to nie tylko edukacja i cyberbezpieczeństwo. To także dbałość o infrastrukturę krytyczną. Nie ma dnia, żebyśmy nie reagowali na incydenty krytyczne, a NASK ma wszelkie narzędzia, by wychwytywać wszelkie ataki.

Priorytety polskiej prezydencji w UE

Z kolei na otwarciu sceny BE SMART odbył się panel dyskusyjny “Na co stawia Polska?”. Rozmowa była poświęcona kluczowym celom polskiej prezydencji w UE, które mogą wpłynąć na przyszłość Europy, planom współpracy Polski z innymi państwami członkowskimi w realizacji priorytetów prezydencji oraz znaczeniu, jaki ma głos biznesu w kontekście prezydencji Polski w UE w oczekiwaniu na Clean Industry Deal.

Witold Literacki, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych, pierwszy zastępca prezesa zarządu w ORLEN S.A., poruszył kwestię możliwości i kierunku działań polskiej prezydencji w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski:

Czy jest szansa na zmianę regulacji? Nie jest to takie proste, musi to mieć uzgodnienie z pozostałymi państwami członkowskimi. Jeśli uda nam się coś zasygnalizować, to już będzie to dużo. Musimy mówić o odchodzeniu od źródeł kopalnych.Ta dyskusja powinna toczyć się w kierunku, który zapewnia energię obywatelom, aby była dostępna i stała, ale też, by nie zabić naszych firm. Powinniśmy pamiętać o konkurencyjności. Musimy postawić na dialogowość.

Plany polskiej prezydencji nakreślił także Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Polska prezydencja będzie chciała się skupić na kwestiach bezpieczeństwa i będziemy je rozumieć dość szeroko. Bezpieczeństwo energetyczne oraz bezpieczeństwo biznesowe są ze sobą połączone. Od cen energii zależy bowiem poziom europejskiej konkurencyjności. To nie jest tak, że prezydencja jest w stanie zainicjować przepisy, ale my możemy wnosić postulaty na agendę i będziemy to robić. Jeżeli ceny energii w Europie są wyższe niż w Chinach, to nam to szkodzi. Ważna jest także kwestia konkurencyjności globalnej ― jak nasze przedsiębiorstwa, które muszą spełniać wymogi zielonego ładu mogą konkurować z przedsiębiorcami, które tych obciążeń nie mają?

Wiceminister zapewnił także o dążeniach do niezależności energetycznej od Rosji: „Chcemy podejmować wyraźne decyzje, by uniezależnić się od gazu z Rosji, kompletnie odciąć się od gospodarki rosyjskiej i nie wspierać tej machiny wojennej.”

Co ESG zmieni w biznesie?

A co czeka przedsiębiorców w związku z regulacjami ESG? W panelu „ESG Compliance i zrównoważone finansowanie” podjęto tematy wyzwań związanych z dostosowaniem się do nowych regulacji, skutecznego wdrażania strategii zrównoważonego finansowania oraz zmieniającego się podejścia inwestorów. Omówiono także korzyści i trudności, jakie regulacje ESG przyniosą małym i średnim firmom, oraz innowacje finansowe wspierające realizację tych celów.

Ekologia idzie w parze z ekonomią. Nasi kontrahenci wymagają od nas coraz więcej, a my od naszych dostawców także oczekujemy maksymalnych standardów.

– podkreśliła Karolina Dorula-Mamala, Kierownik Badań i Certyfikacji oraz projektu ESG w WIŚNIOWSKI.

Bartek Czyczerski, Prezes Zarządu Business & Science Poland, wskazał na trudności związane z nadmiernymi wymaganiami legislacyjnymi:

Można odczuć pewną korektę tego trendu. Legislacyjny walec się trochę za bardzo rozjechał. Kraje kwestionują coraz więcej wymogów.

Monika Palimąka, Dyrektor Departamentu Programów Publicznych ESG w PKO Bank Polski, zwróciła uwagę na problem tzw. greenwashingu oraz na potrzebę wsparcia firm w raportowaniu:

Firmy proszą, aby banki dawały im jasność, jakie będą wymagania i jak przygotować się do raportowania. My tłumaczymy zasady, sprawdzamy dane i uczymy, jak unikać greenwashingu.

Piotr Frankowski, Dyrektor Zarządzający Ayming Polska, podkreślił, że odpowiednie podejście do ESG może stać się przewagą konkurencyjną:

Jeśli firma chce to zrobić profesjonalnie, musi podejść strategicznie. To nie tylko wymóg, ale szansa na wyróżnienie się na rynku.

Agnieszka Warso-Buchana, Senior Lawyer w ClientEarth, podkreśliła, że wdrożenie zasad ESG jest nie tylko koniecznością, ale także szansą, szczególnie dla mniejszych firm:

Biznes jest zobowiązany do działań, ale coraz więcej mniejszych firm dostrzega w tym okazję do wzrostu konkurencyjności.

Gala i rozdanie nagród

Konferencję zakończyła wieczorna Gala Nagród “DNA ― bo pomaganie mamy w genach”. Tegoroczna edycja skupiła się na pomocy powodzianom, a statuetki trafiły do Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika w kategorii organizacji pozarządowych oraz firmy Colian Sp. z o.o. w kategorii przedsiębiorstw.

Z ponad 20 zgłoszeń jury, w skład którego weszli dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Katarzyna Dubno, Public Affairs, ESG & Market Access Director ADAMED PHARMA, Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze, Tomasz Szklarski, Prezes Zarządu Fundacji Reaxum, Marcin Żurowski, Dyrektor ds. prawnych w Europie, H&M Logistics, wybrało finalistów w dwóch kategoriach: organizacje pozarządowe oraz biznes. Wyniki są odzwierciedleniem różnorodnych i wartościowych działań podejmowanych przez uczestników.

Finalistami w kategorii organizacji pozarządowych zostali:

  1. Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika
  2. Fundacja LPP
  3. Polski Czerwony Krzyż
  4. Koło Gospodyń Wiejskich „Malinowe Usta”

W kategorii biznesu wyróżniono:

  1.  Lidl Polska
  2. Colian Sp. z o.o.
  3. Dr Irena Eris

Następnie odbyło się głosowanie internautów, który docenili niezwykłe zaangażowanie finalistów i wybrali zwycięzców konkursu. Zostały nimi:

  • W kategorii organizacje pozarządowe: Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika został uhonorowany za błyskawiczną reakcję na kryzys – organizację zbiórek darów oraz wsparcie powodzian w postaci materiałów budowlanych, sprzętu AGD i żywności o łącznej wartości 7,5 mln zł. Ich działania wykraczały poza pomoc materialną, obejmując również wsparcie psychologiczne oraz inicjatywy integrujące lokalną społeczność.
  • W kategorii biznes: Colian Sp. z o.o. zdobył uznanie za akcję „Colian Pomaga”, podczas której firma dostarczyła ponad 333 tys. butelek wody do 14 miejscowości dotkniętych powodzią. Działania Colian były przykładem szybkiej reakcji i skutecznego wsparcia najbardziej potrzebujących.

Pomaganie to nie tylko akt solidarności, ale także budowanie lepszej przyszłości. Tegoroczni laureaci pokazują, że współpraca i szybkie działania przynoszą realne efekty 

– podkreślił Artur Beck, organizator Kongresu.

Wśród Patronów medialnych wydarzenia był także portal PKB24

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA