Intel nie może upaść. To od niego zależy pozycja USA w globalnym wyścigu o półprzewodniki
W amerykańskim senacie trwają dyskusję na temat tego, jak pomóc stanąć na nogi Intelowi. Rozważany pakiet ratunkowy ma daleko wykraczać wykraczać poza zakres ustawy CHIPS, która zakłada przyznanie firmie co najmniej 8,5 miliarda dolarów do końca tego roku.
W latach 2021 do 2023 r. przychody Intela spadły o 30 proc. Według prognoz firma odnotuje w tym roku swoją pierwszą roczną stratę netto od 1986 r. W br. jej akcje straciły już 57 proc. ze swojej wartości. To z kolei przełożyło się na dziesiątki miliardów dolarów, które wyparowały z kapitalizacji.
Waszyngton nie może jednak pozwolić na to, by Intel upadł. USA konkurują bowiem z Chinami o globalną dominację w branży high tech. Mimo, że amerykańskimi firmami są także tacy giganci w branży półprzewodników jak AMD czy Nvidia, to Intel jest jedyną, która jednocześnie projektuje, jak i produkuje chipy.
Intel jest jedyną amerykańską firmą, która projektuje i produkuje najnowocześniejsze układy scalone i odgrywa kluczową rolę w umożliwieniu globalnie konkurencyjnego ekosystemu półprzewodników w USA
— powiedział rzecznik Intela redakcji Semafor.
Gdyby Intel miał upaść, Stany Zjednoczone musiałyby polegać na tajwańskim TSMC i południowokoreańskim Samsungu w zakresie produkcji swoich najbardziej zaawansowanych układów scalonych. Mimo że obie te firmy mają już fabryki w USA, dostarczają one tylko ułamek swojej całkowitej produkcji. Ponadto, mimo że obie firmy mają siedziby w krajach sojuszniczych, Korea Południowa i Tajwan są zagrożone ze względu na bliskość Chin.
Intel jest też ponadto jednym z największych eksporterów w Ameryce, a jego przychody z eksportu w 2023 r. przekroczyły 40 miliardów dolarów.
Poza tym firma współpracuje również z programem Secure Enclave Pentagonu w celu budowy najnowocześniejszych układów scalonych dla wojska, co czyni go kluczowym dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju. Jest również znaczącym pracodawcą — mimo że jest w trakcie zwalniania ponad 16 tys. osób, nadal ma ponad 120 tys. pracowników na liście płac.
Wśród rozważanych przez amerykańskich decydentów rozwiązań ma być też fuzja Intela z jego dotychczasowymi rywalami, takimi jak AMD lub Marvell.
MD